7 tipov: Ako vybrať kancelársku stoličku podľa typu postavy

7. 6. 2024

Aby sa Vám aj pri dlhšom sedení za počítačom pohodlne a efektívne pracovalo, potrebujete na to správnu oporu. Základ kancelárskeho pracoviska tvorí práve vhodne vybraná stolička, ktorá je vybraná s prihliadnutím na Vaše potreby, proporcie a dispozície! Pripravili sme pre Vás 7 tipov, ako si vybrať stoličku podľa typu postavy [ľahko a rýchlo]
Či už vyberáte pracovnú stoličku pre seba alebo pre svojich zamestnancov, pri výbere kancelárskej stoličky berte do úvahy najmä:

 • koľko hodín denne budete na stoličke sedieť
 • existujúce zdravotné obmedzenia a typ postavy sediaceho
 • priestor nutný pre pohyb na stoličke
 • možnosti nastavenia a výbavu kancelárske stoličky

1. Zistite potrebné rozmery

Ideálna kancelárska stolička či kreslo by Vám mala zaručiť pohodlné ergonomické sedenie a stať sa pri práci Vašou pomyselnou druhou chrbticou, ktorá Vás podrží. A to najmä za predpokladu, že na stoličke sedíte dlhšie ako 6 hodín denne.
Pri výbere kancelárskej stoličky podľa typu postavy odporúčame preto zmerať či odhadom stanoviť telesné proporcie používateľa, ktorý bude stoličku či kreslo využívať najviac. Úlohu hrajú najmä výška, šírka postavy a dĺžka nôh. Nezabudnite tiež na prípadné špecifické potreby alebo zdravotné obmedzenia, ktoré by mohli ovplyvniť samotný výber kancelárskej stoličky. Ľahko tak prispôsobíte všetky časti stoličky priamo podľa konkrétnych požiadaviek a dispozícií sediaceho.

NÁŠ TIP: Ak vyberáte stoličky pre viacerých kolegov súčasne a bohužiaľ nie je možné docieliť to, aby si každý pracovník zvolil stoličku podľa svojich potrieb, odporúčame zvoliť kancelárske stoličky, ktoré majú široké možnosti nastavenia sedadla, operadla aj opierok rúk. Nezabudnite tiež na nastaviteľnú bedrovú opierku, ktorú môžete pohodlne prispôsobiť pre drobné aj vysoké postavy.
Pri odhade potrebnej veľkosti jednotlivých častí stoličky venujte pri meraní častí tela pozornosť najmä týmto hodnotám:

 • Výška sedadla: zmerajte dĺžku od kolena po chodidlá pri uhle 90°.
 • Hĺbka sedadla: zohľadnite dĺžku stehien až k zadnej časti kolena.
 • Šírka sedadla: vychádzajte zo šírky bokov.
 • Výška operadla a opierky hlavy: merajte od sedacej časti chrbta až po stred hlavy.
 • Umiestnenie bedrovej opierky: zaistite správnu podporu bedrovej chrbtice.
 • Výška opierok rúk: zmerajte výšku od sedadla k lakťu pri uhle 90°.

Týmto spôsobom zaistíte, že stolička bude presne zodpovedať potrebám užívateľa a poskytne mu maximálne dostupný komfort a podporu priamo podľa jeho dispozícií.

2. Rozmer sedadla – výška, šírka a hĺbka

Výška sedadla: Ideálna výška sedadla by mala umožniť, aby sa chodidlá užívateľa pri sedení celou plochou dotýkali podlahy alebo podložky a kolenný kĺb zvieral uhol 90-110 °. Na to je dôležité poznať dĺžku od kolena po chodidlá v centimetroch.

Hĺbka sedadla: Pre pohodlné sedenie a správnu polohu nôh nezabudnite zvoliť aj vhodnú hĺbku sedadla – ide o dôležitý parameter najmä pre drobnejšie či vyššie postavy. Tu odporúčame zmerať dĺžku stehien až k zadnej časti kolena.

Všeobecným pravidlom je, že medzi sedacou plochou a ryhou pod kolenom by mala ideálne byť zaistená medzera cca 2 až 4 cm pri posadení čo najviac dozadu.

Šírka sedadla: Aby ste sa na stoličke necítili stiesnene a neboli pri sedení obmedzení úzko posadenými opierkami rúk, zmerajte tiež šírku svojich bokov. Dostatočne široké sedadlo Vám poskytne potrebný priestor a pohodlie. Šírka sedadla vždy následne korešponduje aj so šírkou operadla.

3. Operadlo chrbta a typ mechaniky - pre podporu chrbtice aj príjemné sedenie

Ideálnym riešením je vyberať modely s nastaviteľným operadlom chrbta, ktorý Vám umožní nastaviť si výšku presne podľa typu Vašej postavy. Správna výška operadla slúži ako skvelá podpora od bedrovej oblasti až po lopatky a mala by korešpondovať s prirodzenou krivkou Vašej chrbtice. Potrebnú výšku operadla zistíte zmeraním rozmerov chrbta od sedacej časti až po ramená.
Opierka hlavy uľavuje svalstvu a chrbtici v krčnej oblasti. Umožňuje spravidla výškové nastavenie. Ak sa rozhodnete pre výber stoličky s opierkou hlavy, odporúčame pre zaistenie správnej výšky opierky hlavy namiesto výšky operadla sledovať skôr „Stred opierky hlavy nad sedadlom“, ktorý udáva vzdialenosť od sedadla až po stred zadnej časti hlavy užívateľa v mieste, na ktorom sa o opierku opiera.
Pre zaistenie správneho nastavenia pohodlia nezabudnite pri voľbe stoličky na správny typ mechaniky. Mechanika určuje nastavenie sklonu operadla stoličky a tým ovplyvňuje aj Váš komfort pri sedení. Vyberať môžete z 5 základných typov mechaniky.

NÁŠ TIP: Pri vyššej hmotnosti užívateľa myslite tiež na možnosť nastavenia protiváhy (silu odporu pri zosadnutí), ktorá sa prispôsobí v závislosti na váhe užívateľa. Pri vyššej hmotnosti skrutku utiahneme silnejšie.

4. Bedrová opierka – komfort navyše, ktorý oceníte

Bedrová opierka poskytne komfort a úľavu chrbtovému svalstvu a bedrovej časti chrbtice. Všestrannou voľbou sú potom stoličky, ktoré disponujú bedrovou opierkou s nastavením výšky a sklonu. Tým umožnia nastavenie najlepšej možnej opory.
NÁŠ TIP: Nastaviteľná bedrová opierka Vám zjednoduší výber stoličky tým, že si zakrivenie operadla a podporu v zadnej časti každý užívateľ pohodlne prispôsobí podľa svojich preferencií.

5. Nastaviteľné opierky rúk - uľavia svalom na rukách i ramenách

Opierky rúk by mali byť čo najviac nastaviteľné (výška, šírka, uhol). Nastaviteľné opierky rúk sa prispôsobia rôznym typom postavy a preferenciám. Ruky a ramená majte pri meraní uvoľnené a pri sedení by mali zvierať pravý uhol. Správne nastavené opierky uľavujú nielen svalom paží, na ramenách, ale uľahčujú aj samotné vstávanie zo stoličky.

6. Nosnosť ide ruka v ruke so silou konštrukcie

Výber kancelárskej stoličky ovplyvňuje aj Vaša hmotnosť, od ktorej sa odvíja zvolená nosnosť kríža. Väčšina štandardných stoličiek disponuje nosnosťou kríža 150 kg. Údaj o nosnosti je možné získať z popisu výrobku alebo overiť u výrobcu. Stoličky s nosnosťou 100 kg sú konštruované inak, než stoličky s nosnosťou napríklad 180 kg.
NÁŠ TIP: Stoličku vždy vyberajte s ohľadom na hmotnosť užívateľa. Preťaženie stoličky môže viesť k jej trvalému poškodeniu.

7. Materiál stoličky – voľte podľa preferencií aj hmotnosti užívateľa

Pre pohodlné sedenie zvoľte správny materiál stoličky. V súčasnej dobe sú veľmi obľúbené priedušné materiály. Pre milovníkov luxusného vzhľadu odporúčame varianty z eko kože alebo pravej kože. Skvelým kompromisom medzi priedušnosťou a maximálnym pohodlím sú stoličky, ktoré kombinujú sedadlo s látkovým poťahom a sieťované operadlo.

Stoličky pre menšie postavy

Pokiaľ vyberáte stoličky pre osoby menšieho vzrastu, zohľadnite pri výbere najmä nízku výšku a menšiu hĺbku sedadla. Ideálnou voľbou sú kancelárske stoličky s čo najnižšou nastaviteľnou výškou sedadla. Kratšie sedadlo následne znižuje tlak na zadnú stranu kolien.
Výhody stoličiek s nízkym sedadlom:

 • Nízka výška sedadla: Do 43 cm pre pohodlné sedenie a správny uhol kolien.
 • Kratšie sedadlo: Znižuje tlak na zadnú stranu kolien a zaisťuje lepší komfort.
 • Prispôsobiteľnosť: Nastaviteľné operadlo a výška sedadla pre optimálnu ergonómiu.
 • Výškovo nastaviteľné alebo sklopné opierky rúk

Z našej ponuky sme pre Vás vybrali kancelárske stoličky s výškou sedadla do 43 cm:


Stolička pre vysoké postavy

Pre osoby vyššieho vzrastu (povedzme 180 cm a viac) je dôležité zvoliť stoličku, ktorá ponúka maximálnu voliteľnú výšku operadla a hlavovej a bedrovej opierky – poskytne tak aj vyšším ľuďom podporu celej chrbtice. Hlbšie či nastaviteľné sedadlo zaisťuje vyšším ľuďom ideálnu podporu stehien, čo následne zaistí dlhodobé pohodlie.
Výhody stoličiek pre vysoké postavy:

 • Väčší rozsah nastavenia výšky sedadla: Umožňuje nastaviť správnu výšku pre pohodlné sedenie.
 • Hlbšie sedadlo: Poskytuje lepšiu podporu stehien a zaisťuje komfort.
 • Dlhšie operadlo a výškovo nastaviteľná opierka hlavy: Poskytuje dostatočnú oporu pre celý chrbát a krk.

Pre vysoké postavy sme vybrali tieto kancelárske stoličky s výškou sedadla od 44 cm:


Stolička XXL pre silnejšie postavy

Kancelárske stoličky XXL sú navrhnuté tak, aby poskytovali maximálne pohodlie a stabilitu pre osoby s vyššou telesnou hmotnosťou a silnejšou postavou. Tieto stoličky vynikajú svojou robustnou konštrukciou, vysokou nosnosťou a širokým sedadlom.
Výhody stoličiek XXL:

 • Vysoká nosnosť: Pre bezpečné a stabilné sedenie.
 • Široké sedadlo a operadlo: Poskytuje maximálne pohodlie a priestor pri sedení.
 • Hojdacia mechanika: Umožňuje nastavenie tuhosti mechaniky priamo podľa hmotnosti užívateľa.
 • Zosilnená konštrukcia: Poskytuje optimálnu podporu chrbta, znižuje riziko vzniku zdravotných problémov. Stoličky sú spevnené tuhým rámom na zvýšenie odolnosti pri vyššom zaťažení.
 • Vystužený oceľový kríž

Z našej ponuky sme pre Vás vybrali kancelárske stoličky s nosnosťou 180 kg, spevnenou konštrukciou a extra širokým sedadlom:


NÁŠ TIP: Pre ešte lepšiu ergonómiu Vášho pracoviska zvážte obstaranie výškovo nastaviteľného stola, ktorý sa rovnako ako stolička prispôsobí výške Vašej postavy a ďalším preferenciám.


Volajte zadarmo
Po - Pia 7:00 - 17:00
logo

Vybavíme Vašu firmu do 24 hodín

B2B Partner s.r.o.
Šulekova 2
811 06 Bratislava

 

b2bpartner.sk biano.sk

 

© 2010 - 2024 B2B Partner s.r.o. - Všetky práva vyhradené.
Profesionálny e-shop na mierushopsys