Typy mechanik a nastavenie kancelárskych stoličiek

3. 3. 2023

Permanentný kontakt

Mechanika typu permanentný kontakt zabezpečuje základné podmienky pre zdravé sedenie na kancelárskej stoličke. Kancelárske stoličky s touto mechanikou majú možnosť nastavenia správneho sklonu operadla v ktorejkoľvek polohe alebo po odistení zabezpečuje permanentný kontakt chrbta s operadlom, čím sediaceho povzbudzuje k správnemu držaniu - rovnanie chrbta.

Synchrónna mechanika

Synchrónna mechanika je typ mechaniky s vynikajúcimi ergonomickými vlastnosťami, u ktorej si nastavíte sklon operadla v určitých pozíciách. 

Túto mechaniku je možno nastaviť do ľubovoľnej ideálnej polohy, ktorá vyhovuje užívateľovi, prípadne možno využívať dynamických vlastností mechaniky, kedy užívateľ nemá operadlo zaaretované, ale môže sa na stoličke pohybovať a mechanizmus zaisťuje stále kopírovanie operadla s chrbtom používateľa v synchronizované súčinnosti s funkciou naklápania sedadla. Súčasťou väčšiny synchrónnych mechaník je skrutka, pomocou ktoré je možné veľmi ľahko nastaviť tuhosť pohybu mechaniky v závislosti od hmotnosti užívateľa - tzv. Nastavenie protiváhy - ako sťažka ide hojdanie u stoličky.

Synchrónne mechaniky sú všeobecne veľmi kvalitné ako funkciami tak prevedením a sú určené k dlhodobej náročnej kancelárskej práci.

Asynchrónna mechanika

Typ mechaniky, ktorá umožňuje nezávisle od sklonu a polohe operadla nastaviť sklon sedáku, a nezávisle na sklonu sedáka umožňuje nastaviť sklon operadla. Táto mechanika umožňuje rôzne nastavenia vo viacerých pozíciách. Asynchrónnu mechaniku obyčajne ľahko spoznáte podľa troch ovládacích pák. Jedna páka umožňuje nastavenie výšky celej stoličky, ďalší páčka väčšinou ovláda naklápanie sedáku a posledný pákou sa ovláda nastavenie sklonu operadla. Niektoré asynchrónne mechaniky okrem nezávislého nastavenia sklonu sedáka a operadla umožňujú aj nastavenie prítlaku operadla na chrbát užívateľa. V praxi to vyzerá tak, že si možno nastaviť sklon uhla sedadla a operadlo sa môže pohybovať voľne a kopírovať tak pohyb sediaceho. Tento pohyb je možné ešte redukovať pomocou skrutky nastavením sily prítlaku. Takýto mechanizmus je v podstate kríženec synchrónneho a asynchrónneho mechanizmu.

Hojdacia mechanika

Hojdacia mechanika je jednoduchá mechanika, ktorou sú vybavené predovšetkým kancelárske kreslá. Drvivá väčšina kresiel má jedného spoločného menovateľa - a to pevne spojenú sedacia časť s operadlom. Nie je preto možné nastaviť len sklon operadla.

Hojdacie mechaniky umožňujú väčšinou len húpanie na kresle s možnosťou nastavenia tuhosti mechaniky podľa hmotnosti užívateľa - teda nastavenie sily protiváhy, alebo zablokovanie v základnej sediacej polohe. Nastavenie sily protiváhy vykonáme otáčaním skrutky pod sedadlom - uťahovaním skrutky nastavujeme väčší odpor mechaniky pri hojdaní, a povoľovaním skrutky docielime opačný účinok. Ak máte väčšiu hmotnosť, je potreba skrutky utiahnuť, aby Vám mechanika poskytla adekvátnu oporu. Ak máte menšiu hmotnosť, je naopak potrebné mechaniku povoliť, aby ste sa na stoličke vôbec mohli hojdať. Niektoré kreslové mechaniky umožňujú aj aretáciu vo viacerých polohách.

Kancelárske stoličky, ktoré sú vybavené systémom BODY-BALANCE-TEC, majú charakter tréningového prístroja. Skutočnosť, že sa stolička môže stať súčasne i športovým zariadem, znie už v prvom okamihu ako niečo neobyčajné. Využitím tohto systému pri sedení je chrbtové svalstvo sústavne v aktívnej činnosti, trénuje sa a tým je úplne automatiky spevňovanie.

Systém BODY-BALANCE-TEC sa môže používať na získanie telesnej zdatnosti denne, ale tiež aj ako obyčajný doplnok pre cvičenie chrbta počas celého dňa, ako je napr. Vykonávanie kruhov alebo opisovanie osmičky panvou. To všetko môže človeka nielen pobaviť, ale zároveň ešte viac prispieť aj k jeho zdraviu. Sedenie v troch dimenziách s patentovaným systémom BODY-BALANCE-TEC - kĺb stoličky - spôsobí zmenu v živote človeka. Z relatívne statického a nezdravého spôsobu sedenia sa vďaka tomuto systému prechádza k dynamickému spôsobu sedenia, ktoré nás dokáže udržať v kondícii a dokonca nám aj môže spôsobovať radosť.

Pohyb pri sedení spôsobuje dobrú náladu, zvyšuje motiváciu a tým aj prispieva k podstatne lepším pracovným výsledkom.

Posuv sedáku

Niektoré typy synchrónnych a asynchrónnych mechanik sú vybavené funkciou posunu sedadla. Táto funkcia zaisťuje zmenšenie, alebo zväčšenie hĺbky posedu v závislosti na individuálnych telesných proporcií rôznych užívateľov stoličky.

Nastaviteľné podrúčky

Stolička s nastaviteľnými opierkami umožňujú predovšetkým nastavenie výšky podrúčky, niektoré potom aj pozdĺžny posuv dotykové časti, kde sa opiera predlaktia. 

U vybavenejších stoličiek možno s opornou časťou tiež otáčať v obmedzenom uhle vpravo a vľavo z pohľadu sediaceho.

Mechanizmus UP-DOWN

Je sofistikovanejší spôsob nastavenia výšky operadla, alebo výškovo nastaviteľných podrúčiek. U kancelárskych stoličiek nižšej triedy s kĺbovou mechanikou sa nastavuje výška operadla pomocou skrutky, ktorý zabezpečí operadlo vo zvolenej polohe. Pri systéme UP-DOWN sa operadlo, alebo područka nastavuje v jednotlivých krokoch smerom nahor. Ak operadlo, alebo područka dosiahne maximálneho vysunutia mechanizmus odistí poistku a operadlo, alebo područka sa dá spustiť dole do východiskovej polohy.

Bedrová opierka

U väčšiny stoličiek je bedrová opierka pevnou súčasťou operadla, niektoré stoličky sú vybavené BEDRNA opierkou umožňujúci nastavenie zvislé (hore a dole), alebo tiež nastavenie hĺbkové (dopredu proti bedrám sediaceho, alebo opačne).

Volajte zadarmo
Po - Pia 7:00 - 17:00
logo

Vybavíme Vašu firmu do 24 hodín

B2B Partner s.r.o.
Šulekova 2
811 06 Bratislava

 

b2bpartner.sk biano.sk

 

© 2010 - 2023 B2B Partner s.r.o. - Všetky práva vyhradené.
Profesionálny e-shop na mierushopsys