Materiály kancelárskych stoličiek

16. 10. 2023

Výber kancelárskej stoličky nie je mnohokrát jednoduchý. Dôležitú úlohu pri výbere zohráva najmä materiál stoličky, ktorý by sa nemal ľahko odrieť a stále vyzerať ako nový. Aký je ale rozdiel medzi jednotlivými typmi poťahov ako je napríklad látka, sieťovina či pravá koža a ekokoža?

Pri výbere novej kancelárskej stoličky sa rozhodujeme nielen podľa vlastností, ale aj našich osobných preferencií. Napríklad, aby nám stolička vydržala naozaj dlho, aby sa nepredrela či vydržala občasné poliatie rannou kávou. Teraz sa preto pozrieme aké sú výhody a nevýhody jednotlivých materiálov ako je látka, sieťovina a aký je rozdiel medzi pravou kožou a modernou ekokožou.

Látka

Komerčná látka využívaná k poťahu kancelárskych stoličiek nie je rovnaká ako látka pri oblečení. Jedná sa o najbežnejší poťah s najväčším výberom farebných a kreatívnych vzorov a dekorov. Vďaka látke je kancelárska stolička nielen pohodlná a teda vhodná pre celodenné sedenie v práci, ale v chladných mesiacoch Vás aj príjemne zahreje. Nie nadarmo sa o látke hovorí, že je takzvane aj "psychicky" teplá. Táto vlastnosť na druhú stranu však nie je výhodou obzvlášť v letných mesiacoch, kedy u poťahu z látky nie je zaistené dostatočné prúdenie vzduchu. Kumuluje teplo a viac sa potíte.

Pozor si dávajte pri poliatí či zašpinení, látka je totiž zložitejšia na čistenie a údržbu. Látková kancelárska stolička dlho schne a nie je ju možné niekoľko hodín používať. Citlivo reaguje tiež na vlhkosť a pohlcovanie pachov. Látkovú stoličku preto neodporúčame napríklad do ordinácií a zdravotníckych zariadení.
Sieťovina

Sieťovina je trvanlivou syntetickou tkaninou pripomínajúcou sieť. Od ostatných poťahov kancelárskych stoličiek ju odlišuje jej neprekonateľná priedušnosť a optimálna cirkulácia vzduchu, ktorú oceníte najmä v letných mesiacoch. Zvláda výborne aj stresové situácie. Je vhodná pre celodenné sedenie v práci a na rozdiel od látkovej stoličky veľmi ľahko udržateľná.

Kancelárske stoličky zo sieťoviny väčšinou poskytujú najmodernejšie mechanizmy pre ergonomické sedenie. Na druhú stranu však nemajú taký výber vzorov a farieb a nie všetkým ľuďom je umelá sieťovina pri sedení príjemná.


Pravá koža

Pravá koža je najstarší prírodný materiál známy už od praveku. Kancelárska stolička z pravej kože pôsobí reprezentatívne a mnohokrát je známkou bohatstva. Pravá koža, ktorá bola použitá na namáhaných častiach stoličky, je neoceniteľnou najmä pre svoju dlhú životnosť oproti ostatným materiálom, ale aj stálofarebnosť a odolnosť proti oderu.

Čistí sa veľmi ľahko pomocou bavlnenej handričky. V zimných mesiacoch drží teplo, a ľahko ju opravíte pomocou scelenia.

Rovnako ako ostatné poťahy aj pravá koža má však svoje slabé stránky. Napríklad hocikoho môže odradiť jej vyššia cena, savosť či nepriedušnosť, teda sa v nej viac potíte. Nemali by ste ju tiež vystavovať priamemu slnku či ju mať blízko vykurovacích telies, stráca tým svoje jedinečné vlastnosti. So správnou starostlivosťou, čistením a využitím leštidla na kožu Vám však vydrží veľa rokov.
Ekokoža

Ekokoža je dvojvrstvový moderný materiál často mylne zamieňaný s predchádzajúcou koženkou, ktorá obsahovala polyvinylchloridovú vrstvu. Oproti koženke je eko kože však dvojvrstvová, kedy horná vrstva je 100% polyuretán a jej podklad tvorí 100% bavlnený úplet. Okrem vzhľadu a textúry má s pravou kožou spoločného naozaj málo, teda je ako jedna z mála vhodná aj pre alergikov!

Rovnako ako koža sa dá tiež čistiť vlhkou bavlnenou handričkou a je vysoko odolná proti oderu, pevná a hlavne obojstranne priedušná. Môžeme povedať, že dýcha. Disponuje tiež väčším výberom farieb a zoženiete ju tak za oveľa nižšiu cenu. Ak sa Vám s ňou čokoľvek stane, dá sa ľahko prešiť na šijacom stroji. Na druhú stranu je viac náchylná na styk s tekutinami a oproti koži má nižšiu životnosť. Môžete ju však impregnovať. Nutná je rovnako ako u kože vždy jej pravidelná starostlivosť.
Volajte zadarmo
Po - Pia 7:00 - 17:00
logo

Vybavíme Vašu firmu do 24 hodín

B2B Partner s.r.o.
Šulekova 2
811 06 Bratislava

 

b2bpartner.sk biano.sk

 

© 2010 - 2023 B2B Partner s.r.o. - Všetky práva vyhradené.
Profesionálny e-shop na mierushopsys