Ktorý typ koliesok vybrať?

14. 3. 2023

Kolieska vyberajte podľa materiálu behúňa kolesa a materiálu disku kolesa

Materiály behúňov koliesok

 • Guma - Často používaná bandáž, obľúbená vďaka ekonomickej dostupnosti a pojazdovým vlastnostiam. Ponúka dobrý pomer medzi valivým odporom a absorpciou rázov nerovného povrchu. Gumená kolesá sú tichá. Z estetických a hygienických dôvodov sa namiesto čiernej volí použitie šedej gumy, ktorá nezanecháva pri oteru stopy na podlahe. Na teleso kolesá sa väčšinou lisuje.
 • Termoplastická guma - Vstrekovaná guma sa používa prevažne u prístrojových kolies. Rovnako ako štandardná guma využíva strednej tvrdosti na dosiahnutie nízkeho valivého odporu a plynulosti pohybu aj cez menšie nerovnosti. Vďaka výrobnému procesu je potom spojenie s telesom kolesa mimoriadne silné a nehrozí oddelenie. Prevádzka je tichá.
 • Antistatická guma - Vykazujú rovnaké vlastnosti ako popísané základné materiály a navyše sú elektricky vodivé. Využíva sa v elektrotechnike, zdravotníctve a farmaceutickom priemysle. Zvodový odpor je nižší ako 10 000 Ohm.
 • Liaty polyuretán - liaty polyuretán je ideálny pre vysoké zaťaženie. Dosahuje aj pri enormnej záťaži nízky valivý odpor a zároveň absorbuje rázy nerovností. Jeho vysoká elasticita, oteruvzdornosť, odolnosť voči natrhnutiu a chemickému opotrebeniu sa využíva aj v tých najťažších prevádzkach. Použitie viacerých nerovných povrchoch je potrebné uvážiť. Pojazd je tichý.
 • Polyamid a polypropylén - Vďaka vysokej tvrdosti a húževnatosti sú tieto kolesá vhodné pre vysoké zaťaženia. Na rovných povrchoch roluje s minimálnym valivým odporom a dlhodobá statická záťaž nedeformuje obvodový tvar. Je však nutné zvážiť ich použitie na nerovnostiach alebo prevádzkach, kde hrozí značné mechanické rázy. S pohybom na nerovných povrchoch súvisí aj zvýšená hlučnosť.
 • Pneu - Gumená pneumatika plnená vzduchom sa používa pre zvlášť nerovné povrchy, kde je nutné prekonávať rázy. Úroveň zaťaženia a nahustenia potom ovplyvňuje vlastnosti pojazdu, hlavne potom valivý odpor. Pneumatiky sú usadené na plastovom alebo oceľovom telese. Pojazd je veľmi tichý.

Materiál disku kolesa

 • Polyamid a polypropylén - Ľahká konštrukcia s dobrou mechanickou a vysokou chemickou odolnosťou. Vhodný materiál do hygienicky náročných prostredí.
 • Lisovaný oceľový plech - Teleso je obvykle tvorené dvoma k sebe snýtovanými disky, ktoré sú pozinkované.
 • Hliníková zliatina - Prevažne využitá u kolies pre vyššiu záťaž, obľúbená pre svoju nízku hmotnosť.
 • Duroplast - Špeciálna plastová zmes odolná vysokým teplotám okolo až do 280 °C.

Typ upevnenia koliesok

 • Stredová diera - Upevnenie vhodné pre umiestnenie do trubiek a nôh konštrukcií. Upevnenie jednou skrutkou podľa uvádzaných rozmerov. Nutné zvážiť využitie pri bicykloch s aretáciou priameho smeru, pretože hrozí vychýlenie z uvažovaného priameho smeru.
 • Prírubová doska - Upevnenie vhodné pre umiestnenie na väčších plochách a dňoch. Upevnenie štyrmi skrutkami podľa uvádzaných upevňovacích rozmerov. Otvory sú väčšinou pretiahnuté na oválny tvar pre uľahčenie montáže. Najvhodnejšie pre pevné kolesá a otočné kolesá s aretáciou priameho smeru, pretože zabraňuje vychýlenie priamej polohy nežiadúcim smerom.
Volajte zadarmo
Po - Pia 7:00 - 17:00
logo

Vybavíme Vašu firmu do 24 hodín

B2B Partner s.r.o.
Šulekova 2
811 06 Bratislava

 

b2bpartner.sk biano.sk

 

© 2010 - 2023 B2B Partner s.r.o. - Všetky práva vyhradené.
Profesionálny e-shop na mierushopsys