UPOZORNENIE: Dňa 25.04.2024 v čase od 5:00 do 11:00 došlo na našich webových stránkach k výpadku komunikačných služieb. Správy, zaslané v tomto čase na naše e-mailové adresy, neboli doručené. Ospravedlňujeme sa za komplikácie. Viac tu.

Ekológia na pracovisku: 5 tipov, ako v zamestnaní vyjsť v ústrety planéte

18. 3. 2024

Chceli by ste v práci presadiť udržateľnejšie a ekologickejšie procesy? Zlepšenie udržateľnosti na pracovisku môže byť niekedy naozaj výzva. V článku Vám poradíme 5 jednoduchých trikov, ako do každodenného chodu vašej spoločnosti aj po malých krôčikoch zakomponovať procesy s minimálnym dopadom na ekológiu.

1. Začnite pri kancelárskych potrebách, najmä papieri

Prvým krokom k udržateľnému pracovisku je najmä zníženie množstva odpadu a jeho správna recyklácia. V kanceláriách a na administratívnych pracoviskách je najčastejším odpadom papier. Pokúste sa znížiť množstvo využívaného papiera napríklad tým, že využijete papier do posledného nepopísaného kúsku. Na poznámky, náčrty či pracovné verzie dokumentu je možné použiť aj papier už z jednej strany popísaný či omylom vytlačený.

Tlačte len dokumenty, ktoré skutočne potrebujete

Pri tlači papiera si dobre rozmyslite, či je nutné dokumenty naozaj vytlačiť alebo Vám postačí ich mať v elektronickej podobe. Ak je tlač nevyhnutná, odporúčame si vytlačiť obojstranne iba tie stránky, ktoré potrebujete.

Využívajte recyklované materiály

Krokom k vyššej papierovej udržateľnosti môže byť tiež použitie recyklovaných kancelárskych potrieb (spisové dosky, papiere, zložky, zakladače, bloky, baliace materiály atď.), z nebieleného papiera, ktorý obsahuje znížené množstvo chemikálií použitých vo výrobnom procese.

2. Recyklácia a skartácia

Nikdy nevyhadzujte odpady do zmiešaného odpadu. Pokiaľ Vaše firemné priestory zatiaľ neponúkajú možnosť triedenia odpadu, trieďte aspoň papier. Podľa webovej stránky siegl.cz padne na jednu tonu novín asi 24 stromov, recyklácia papiera má preto zmysel.






























































Pokiaľ sa rozhodnete v rámci recyklácie odpadov ísť ešte ďalej, obráťte sa vo firme na toho, kto je za nakladanie s odpadmi zodpovedný a zistite, či môže oddelené koše na triedený odpad u Vás vo firme zriadiť. Pre prehľadnosť ich odporúčame označiť jasnými nápismi a symbolmi.
Pozor, dôležité dokumenty je potrebné skartovať. Skartovače Vám pomôžu nielen udržať zákonom stanovené požiadavky na ochranu dát, ale taktiež Vám vytvoria skvelého pomocníka vo forme hoblín a skartovaného papiera.






























































Náš tip: Skartovaný papier môže byť cenným doplnkom kompostu (urýchli totiž proces rozkladu). Skvele poslúži aj napríklad ako podstielka pre zvieratá v miestnom útulku alebo na blízkej farme.

3. Úlohu hrajú jednorazové obaly, ale aj napríklad káva

Zníženie miery odpadu sa netýka ale iba administratívnych častí budovy. Epicentrom veľkého produkovania odpadov je aj firemná kuchynka a jednorazové tégliky a riad. Skúste obmedziť ich používanie na minimum. Doneste si do práce vlastný osobitý hrnček či cestovnú fľašu na vodu. Pri obede využívajte bežné vybavenie kuchynky - príbory, poháre, taniere. Plastové obaly je možné vymeniť za vratné krabičky či obaly z bambusu - biologicky odbúrateľné.
Dôležitú úlohu zohráva aj firemná káva. Namiesto kávových kapsúl je vhodným riešením mať vo firemnej kuchynke umiestnený kávovar so zrnkovou kávou, najlepšie fair-trade. Aj tento na prvý pohľad malý detail podčiarkne vôľu vedenia spoločnosti ísť cestou udržateľnosti vo všetkých oblastiach činnosti.

Náš tip: Kávovú usadeninu je možné efektívne využiť navyše ďalej napríklad ako efektívny čistič upchaného drezu a rúrok či napríklad ako hnojivo na podporu rastu a energie rastlín na firemnej záhradke aj v celej internej časti spoločnosti.

4. Efektívne využívanie elektrickej energie

K zníženiu miery energie (samozrejme tej elektrickej) je možné prispieť ľahko vypínaním počítača na konci pracovného dňa či vypojením jednotlivých spotrebičov zo zásuviek. Nenechávajte nikdy spotrebiče v pohotovostnom režime. Stand-by režim je negatívna daň za pohodlie, ktorá sa Vám naozaj na konci roka nemusí pri viacerých zariadeniach vyplatiť. Úsporným riešením je tiež využívanie notebooku namiesto počítača – ak ho máte k dispozícii. Notebooky spotrebúvajú totiž oveľa menej energie.

Prirodzené svetlo aj LED žiarovky

Pokiaľ je to možné, využívajte naplno vo Vašich priestoroch aj prirodzené svetlo. V prípade umelého osvetlenia odporúčame využiť praktické úsporné LED žiarovky. Pokiaľ v danom priestore, či už na toaletách, v zasadacích miestnostiach alebo v kuchynke nikto nie je, vždy zhasínajte.

5. Do práce autobusom alebo v rámci spolujazdy

Z hľadiska životného prostredia je tiež veľký rozdiel, či Vaši zamestnanci jazdia do práce samostatne autom, verejnou dopravou alebo napríklad na bicykli. Pozor, cesta do práce je predsa len súkromná záležitosť každého z nás. Ako zamestnávateľ môžete ale v rámci udržateľnosti prispieť k motivácii svojich zamestnancov napríklad odmenami za ekologické správanie, organizáciou spolujázd či napríklad financovaním tzv. pracovného cestovného lístka.
Ekológia sa dá ušetriť napríklad aj na služobných cestách či pri hybridnej práci z domu. Služobné cesty nie sú vždy nevyhnutné – skvele svoj účel splní aj on-line hovor či videokonferencie. Hybridné práce navyše nielen, že znížia dopady na ekológiu, ale prispeje aj k zlepšeniu pohody zamestnancov.

Tip na záver: Zapojte kolegov!

Keď sa do procesu zlepšenia udržateľných procesov zapojí celá firma, budete mať väčšiu motiváciu a z maličkosti sa postupom času môže stať veľká zásluha. Nielen, že budete mať ako firma pocit zadosťučinenia, ale stúpnete aj v očiach svojich zákazníkov.

Volajte zadarmo
Po - Pia 7:00 - 17:00
logo

Vybavíme Vašu firmu do 24 hodín

B2B Partner s.r.o.
Šulekova 2
811 06 Bratislava

 

b2bpartner.sk biano.sk

 

© 2010 - 2023 B2B Partner s.r.o. - Všetky práva vyhradené.
Profesionálny e-shop na mierushopsys