Ako na výmenu plynového piestu, kríža a koliesok Vašej stoličky?

10. 4. 2024

Počas používania kancelárskej stoličky sa môže stať, že dôjde k jej poškodeniu. Pokiaľ nejde o škody na čalúnení operadla a sedadla, prípadne na samotnom tele stoličky, či jeho súčastiach, ako sú opierky rúk alebo hlavová opierka, je možné situáciu ľahko riešiť za použitia univerzálnych náhradných dielov.

Výmena plynového piestu

Vplyvom preťaženia, únavy materiálu, prípadne nešetrného používania môže dôjsť k poškodeniu plynového piestu. V takom prípade sa stolička neudrží vo vyššej polohe a buď pozvoľna, alebo naraz sa „prepadne“ na svoju najnižšiu možnú polohu.

Tento problém je možné riešiť za použitia univerzálneho náhradného plynového piestu.

Než sa pustíte do nákupu, najprv odmontujte pôvodný piest zo stoličky a vykonajte nevyhnutné meranie, ktorým sa uistíte, že zvolíte tú správnu náhradu.

Postup demontáže piesta

1. krok - Piest z mechaniky, ktorá je pripevnená k spodnej strane sedadla, vytiahnite krúživým pohybom smerom von z mechaniky pomocou sikoviek. V prípade, že bude potrebné piest ďalej využívať, obaľte miesto kontaktu piestu s kliešťami, handrou alebo tvrdším kartónom, aby nedošlo k poškodeniu piesta.

2. krok - Teraz je potrebné vytiahnuť piest z kríža. Pred týmto krokom odporúčame z kríža demontovať kolieska, ktoré by mohli pri vytĺkaní piestu vyskočiť a poškodiť sa.

3. krok - Cez kus dreveného klátika (latky), poprípade kartónu, vytlčte piest z kríža pomocou kladiva. V prípade, že piest už nebudete používať, na poškodenie nehľaďte.

Po demontáži pomocou šuplery zmerajte vonkajší horný a dolný priemer piestu. Zároveň odporúčame zmerať aj orientačný dĺžkový rozsah piestu vo vysunutom aj zasunutom stave. Táto hodnota po výmene vo výsledku ovplyvní rozsah výšky sedadla i celkovej výšky stoličky.

Na základe nameraných hodnôt vyberte vhodný náhradný kompatibilný piest z našej ponuky.


Následne stačí nový piest zasunúť do kríža Vašej stoličky a mechaniku so sedadlom nasunúť na hornú časť piestu. Než na stoličke zasadnete, uistite sa, že sú obe strany piesta správne zasunuté a pri prvom zasadnutí dbajte na zvýšenú opatrnosť.

Výmena kríža

Pokiaľ dôjde pri stoličke k poškodeniu, typicky prasknutiu, základnému krížu, nemusíte zúfať. Za použitia náhradného univerzálneho kríža môže stolička naďalej slúžiť svojmu účelu.

Postup demontáže kríža je podobný, ako v prípade demontáže piestu, len s tým rozdielom, že z piestu demontujete iba samotný kríž.

Pred objednaním náhradného kríža zmerajte priemer vstupného otvoru pre plynový piest, aby ste zaistili kompatibilitu so svojou stoličkou. Zároveň zmerajte celkový priemer existujúceho kríža. Táto hodnota je dôležitá predovšetkým z dôvodu zaistenia dostatočnej stability. Všeobecne platí, že čím je kríž širší, tým lepšiu oporu stoličke vďaka širšiemu rozpätiu koliesok poskytuje.

Tiež zvoľte vhodný materiál kríža. Sú k dispozícii buď v oceľovom, hliníkovom alebo plastovom variante. Prvé dve možnosti vynikajú vďaka pevnejšiemu materiálu vyššou nosnosťou aj odolnosťou voči záťaži. Zároveň potom vyzerajú elegantne. Plastový kríž má výhodu hlavne v priaznivej obstarávacej cene.

Pri inštalácii nového kríža do neho stačí nainštalovať kolieska a zasunúť spodnú časť plynového piestu stoličky.


Výmena koliesok

Kolieska kancelárskych stoličiek sú dodávané v niekoľkých základných variantoch. Tou prvou sú tvrdé kolieska pre mäkké podlahy, typicky skvele použiteľné predovšetkým pre koberce. Druhú kategóriu tvoria mäkké kolieska, ktoré sú určené na prevádzku na tvrdých povrchoch, ako sú napríklad plávajúce či vinylové podlahy, dlažby a podobné.

Okrem týchto dvoch kategórií v ponuke nájdete aj záťažové kolieska, ktoré sú univerzálne a hodia sa na všetky typy povrchov. Navyše majú väčší priemer a celkovo zaručia plynulejší pohyb zaťaženej stoličky. Tieto kolieska sú vďaka svojmu špeciálnemu povrchu tiež viac šetrné voči podlahe, po ktorej sa pohybujú.

Pokiaľ používate vyššiu stoličku, kde hrozí riziko pádu, prípadne chcete zamedziť nežiaducemu pohybu stoličky, odporúčame použitie klzákov, ktoré poskytnú dostatočnú stabilitu.

Samotná výmena koliesok je veľmi jednoduchá a zvládne naozaj každý. Stačí stoličku položiť do horizontálnej polohy a kolieska ťahom vysunúť z puzdra kríža. Inštalácia nových koliesok potom prebieha jednoduchým nasunutím.

Pri drvivej väčšine moderných kancelárskych stoličiek sú použité kolieska s priemerom čapu 11 mm. Táto hodnota zodpovedá tiež modelom z našej ponuky.
Náš tip: Zvážte rentabilitu opravy a prezrite si modely, ktoré ponúkame v akcii 1+1 ZADARMO!

Volajte zadarmo
Po - Pia 7:00 - 17:00
logo

Vybavíme Vašu firmu do 24 hodín

B2B Partner s.r.o.
Šulekova 2
811 06 Bratislava

 

b2bpartner.sk biano.sk

 

© 2010 - 2023 B2B Partner s.r.o. - Všetky práva vyhradené.
Profesionálny e-shop na mierushopsys