9 tipov: Ako vybrať vhodnú lampu

6. 3. 2024

Správna stolná lampa dokáže nielen doladiť celkovú atmosféru izby, ale najmä dodať svetlo presne tam, kde práve potrebujete. Má tak veľký vplyv nielen na celkovú náladu, pracovný výkon, ale aj kvalitu odvedenej práce, Ako ale túto nenápadnú a pritom tak efektívnu súčasť pracovného stola správne vybrať, aby splnila presne Vaše potreby? Prinášame Vám 9 tipov, ktoré Vám s výberom správnej stolnej lampy určite pomôžu!

1. Účel použitia a využitia stolnej lampy

Základným kritériom výberu správnej stolnej lampy priamo pre Vaše potreby je bezpochyby najmä účel, na ktorý ju budete využívať. V prvom kroku by ste si mali preto premyslieť, na čo bude stolná lampa slúžiť. Účel nám potom poskytne vhodný základ pre výber správnej voľby teploty aj potrebného výkonu svietidla.

Budete používať lampu iba na prácu na počítači alebo aj na občasné čítanie obľúbenej knihy, skrípt a dokumentov či využijete stolnú lampu aj na posvietenie si pri písaní?

2. Výkon svetelného zdroja a intenzita svetla

Pri stolnej lampe, najmä pokiaľ ju chcete umiestniť do kancelárie, je v prvom rade dôležité, aby disponovala veľmi výkonným zdrojom svetla so správnou intenzitou. Intenzita svetla sa udáva v lúmenoch (lm) a je ovplyvnená nielen napätím, svietivosťou, ale aj typom žiarovky. Do kancelárie nie je vhodné nedostatočné alebo naopak príliš ostré svetlo, ktoré unavuje zrak.
Podľa odborníkov by intenzita svetla na štúdium či kreslenie mala mať aspoň okolo cca 300 lúmenov. Na drobnejšie a detailné ručné práce napríklad v dielni je potom vhodnejší svetelný zdroj s vyššou intenzitou okolo cca 500 lúmenov.


Náš tip:Najlepšou voľbou a dokonalým kompromisom pre oba typy týchto činností sú potom stolné lampy s možnosťou zmeny intenzity svetla. Najviac využívanou a úspornou voľbou svetelného zdroja, najmä do kancelárie a na učenie je potom stolná lampa s LED svetlom, najlepšie integrovaným už v stolnej lampe, čo je veľmi úsporné s dlhou životnosťou.


3. Tienidlo a veľkosť žiarovky

Pri výbere správnej stolnej lampy zoberte do úvahy aj veľkosť jej tienidla. Žiadny druh žiaroviek by totiž nemal presahovať cez tienidlo, aby Vás jej svetlo zbytočne neoslňovalo. V prípade tienidla odporúčame preto zaobstarať si lampičku s veľkým tienidlom, ktoré zabráni prenikaniu nežiaducich lúčov mimo Vami vybraného miesta. Už hotové riešenie spojenia tienidla a žiarovky potom predstavujú už integrované LED svetlá.

4. Teplota svetla

Pri výbere ideálneho svetelného zdroja nehrá rolu iba jeho intenzita, ale aj samotná farba svetla (chromatickosť), ktorá sa udáva v kelvinoch (K) a označuje teplotu svetla. Všeobecne platí, že čím vyššiahodnota kelvina, tým je farba svetla jasnejšia a studenšia a naopak.

K lepšiemu sústredeniu na prácu sa pomáha najmä studené biele svetlo, ktoré má hodnotu väčšinou v rozmedzí od 4500 – 6500 kelvinov. Najvhodnejšia je potom denná biela, ktorá zodpovedá farebnej teplote okolo cca 4000 kelvinov. Príjemné teplé svetlo s hodnotou v rozmedzí od 1800 – 3500 K je potom príjemnejším riešením napríklad pri odpočinkovom čítaní obľúbenej knihy.

5. Materiál

Na kvalitu svetla a celkový vzhľad môže mať vplyv aj samotný materiál stolnej lampy. Stolové lampy môžete vyberať z kovu (najčastejšie nehrdzavejúca oceľ, chróm, hliník), ktorý nie je náročný na údržbu a svojím elegantným prevedením navyše skvele zapadne do akéhokoľvek interiéru.

Stolové lampy s kovovou základňou sú tiež všeobecne ťažšie a stabilnejšie, oproti tomu plastová základňa robí stolnú lampu ľahšou a tým aj jednoduchšou na presúvanie z miesta na miesto. Stolové lampy z dreva potom pôsobia viac útulnejšie a vzdušnejšie. Skvele doplní aj škandinávsky štýl interiéru.

6. Veľkosť stolnej lampy

Stolové lampy sú väčšinou univerzálne a svojím prevedením zapadnú do každej miestnosti. Problém môže nastať najmä pri veľkosti, kedy sa berie do úvahy nielen veľkosť samotnej stolnej lampy, ale aj priestoru v ktorom bude lampa umiestnená. Aby stolná lampa priestor napríklad príliš zbytočne nezmenšovala alebo sa zmestila na Váš pracovný stôl je dobré myslieť pri výbere stolnej lampy teda aj na jej veľkosť.

Pri výbere si preto zmerajte miesto, ktoré máte pre lampu vybrané a nezabudnite ani na prípadný okolitý priestor pre otočné ramená lampičky.

7. Správne umiestnenie zdroja svetla

S veľkosťou stolnej lampy ide potom ruka v ruke aj jej správne umiestnenie. Stolová lampa by mala ideálne vždy stáť na pevnom podklade tzn. na pracovnej doske stola alebo na poličke.

Pokiaľ však disponujete menším pracovným stolom alebo na pracovnej ploche už nemáte pre lampu miesto, môžete využiť riešenie v podobe stolnej lampy so svorkou k stolu. Stolnú lampu s klipom ľahko prichytíte na akúkoľvek bočnú hranu stola, na poličku alebo na kancelársky kontajner.

Stolová lampa by ideálne mala byť na stole alebo v jeho blízkosti umiestnená tak, aby jej svetlo ožarovalo pracovný stôl pod uhlom okolo cca 60 až 70 stupňov z výšky v závislosti od výšky užívateľa (vždy však nad úroveň očí). Ideálnym riešením je stolnú lampu umiestniť napríklad vedľa obrazovky alebo za ňou, tu si však dávajte iba pozor, aby lampa na obrazovke nespôsobovala žiadne odrazy a svetlo bolo odtienené.

8. Kombinácia s ďalším osvetlením - úľava pre oči

Stolové lampy síce poskytujú jasné a priame pracovné svetlo, ale predovšetkým vo večerných hodinách môže byť prechod medzi svetlom zo stolnej lampy a temnou miestnosťou veľmi namáhavý pre oči, ktoré sa môžu veľmi rýchlo začať kaziť. Ostrý prechod zároveň núti ľudské oko sa neustále prispôsobovať a vy ste tak skôr unavení.

Cenným doplnkovým zdrojom svetla je preto v nočných hodinách vrátane zónového osvetlenia na pracovisku aj celkové osvetlenie v miestnosti v podobe napríklad stropného svietidla s teplou bielou farbou alebo stojacej lampy, ktorú môžete smelo využiť nielen pri práci na počítači, ale aj napríklad pri sledovaní televízie.

Stropní svítidla

Stropné svietidlá bývajú jedným z hlavných zdrojov svetla v miestnosti a udávajú tón celej miestnosti. Pokiaľ hľadáte dizajnové osvetlenie, ktoré podčiarkne Váš interiér a dodá mu osobitý štýl, vyberte si to pravé z moderných závesných stropných svietidiel.
Stojacie lampy

Stojacie lampy bývajú originálnym a praktickým doplnkom v interiéri. Neposkytujú iba svetlo napríklad na čítanie, ale svojim osobitým štýlom dokážu vyčarovať oázu pohody a pokoja v miestnosti. Obľúbené bývajú nielen z tohto dôvodu, ale aj vďaka svojej jednoduchej premiestniteľnosti.
9. Ďalšie chytré funkcie stolnej lampičky

Moderné stolné lampy vrátane osvetlenia poskytujú už aj mnoho šikovných funkcií, ktoré pri svojej práci pri pracovnom stole v kancelárii aj domácnosti určite oceníte:

  • Nastavenie teploty farby svetla
  • Nastavenie sily jasu (stmievateľnosť)
  • LED displej s hodinami, kalendárom
  • Diaľkové ovládanie - zvýši pohodlie a často rozšíri aj možnosti nastavenia (napríklad pomocou smartfónu)
  • Dotykové ovládanie - ľahšie ovládanie napríklad pri rozsvecovaní v úplnej tme
  • Nastaviteľné ramená - zacielenie na konkrétne miesto, kam sa pozeráte
  • Nastavenie výšky a smeru svetla
  • Lupa

Tip na záver: Energetická náročnosť

Pretože stolná lampa v pracovni je v prevádzke poväčšine dlhšiu dobu ako je tomu v iných miestnostiach, odporúčame pri jej výbere zohľadniť aj jej energetickú náročnosť zvážiť najmä stolnú lampu s LED svetlom. Výhodou úsporných LED žiaroviek je nielen dlhá životnosť a vysoká odolnosť, ale najmä nižšia spotreba energie a nízka teplota prevádzky.

Volajte zadarmo
Po - Pia 7:00 - 17:00
logo

Vybavíme Vašu firmu do 24 hodín

B2B Partner s.r.o.
Šulekova 2
811 06 Bratislava

 

b2bpartner.sk biano.sk

 

© 2010 - 2024 B2B Partner s.r.o. - Všetky práva vyhradené.
Profesionálny e-shop na mierushopsys