7 tipov: Ako vybrať vhodný odvlhčovač?

13. 12. 2023

Vysoká vlhkosť v miestnosti má z dlhodobého hľadiska negatívny vplyv nielen na naše zdravie, ale aj na kvalitu nášho bývania. Vlhké priestory sú navyše ideálnym prostredím na tvorbu plesní a parazitov. Odvlhčovače vzduchu nielenže účinne znížia vlhkosť jednorazovo, napr. pri vykúrení, povodniach či maľovaní, ale pomáhajú aj dlhodobo napríklad pri astme.

Ako ale vybrať ten správny odvlhčovač vzduchu pre Vaše priestory? Pripravili sme pre Vás 7 tipov, ktoré Vám s jeho výberom pomôžu!

1. Veľkosť miestnosti

V prvom kroku je dôležité rozhodnúť najmä, akú veľkú plochu bude potrebné zbaviť nadmernej vlhkosti a zvoliť miestnosť, v ktorej bude odvlhčovač umiestnený.

Každý odvlhčovač vzduchu je vybavený ventilátorom, zaisťujúcim obeh vzduchu a pri zvolenej veľkosti miestnosti by vhodný odvlhčovač mal prečerpať všetok vzduch v miestnosti ideálne dvakrát za hodinu.

Náš tip:Pokiaľ budete odvlhčovač vzduchu využívať vo viacerých miestnostiach a často premiestňovať, odporúčame si pri meraní veľkosti plochy vybrať tú najväčšiu miestnosť v domácnosti či komerčnom priestore.

2. Kapacita odvlhčovania

Pri výbere správneho odvlhčovača je najdôležitejším parametrom najmä kapacita odvlhčovania, ktorá nám udáva koľko litrov vody počas 24 hodín odvlhčovač pohltí (prefiltruje). Potrebnú odvlhčovaciu kapacitu môžeme približne odvodiť od veľkosti priestoru a aktuálnej orientačnej vlhkosti v miestnosti.

Vždy je lepšie zvoliť odvlhčovaciu kapacitu radšej vyššiu, než aktuálne potrebujeme. Odvlhčovanie bude navyše nielen rýchlejšie, ale aj tichšie.

Vyššiu kapacitu cca o 5l/24h odporúčame zvoliť aj v prípade, ak nemáte napr. v kúpeľni, kuchyni zaistený prirodzený či umelý odvod vlhkosti (okno, digestor). Všeobecne tiež platí – čím vyššia hodnota odvlhčovacej kapacity, tým výkonnejší odvlhčovač.

Náš tip: Pokiaľ presne neviete, aká vysoká je aktuálna vlhkosť vzduchu vo Vašej domácnosti alebo komerčnom priestore, odporúčame sa pri výbere vhodného odvlhčovača orientovať podľa vlhkosti s hodnotou cca 80 %. Ideálna vlhkosť v miestnosti by mala byť potom cca 45 – 60%.

3. Objem nádrže (l)

Objem nádrže je ďalším dôležitým parametrom, a to najmä z hľadiska počtu prestávok pri naplnení prístroja. Väčšina odvlhčovačov sa totiž pri naplnení automaticky vypne a nádobu treba ručne vyliať. Priemerný objem nádoby sa u odvlhčovačov pohybuje obvykle v rozmedzí medzi 2 – 7 litrami.

Tu teda tiež platí, čím väčší objem nádrže (l), tým menej pozornosti bude treba a odvlhčovač bude dlhšie bez prestávky pracovať.

4. Hlučnosť

Pokiaľ sa rozhodnete odvlhčovač miestnosti umiestniť do miestnosti určenej na spanie, je najmä v tomto prípade dobré zvážiť aj kritérium jeho hlučnosti. Priemerná hlučnosť odvlhčovačov sa pohybuje cca v rozmedzí 32 – 50 dB, čo môžeme prirovnať napríklad k hrčeniu chladničky či napríklad zapnutému vetráku (syčaniu).

Odvlhčovanie môžete samozrejme kedykoľvek na noc tiež prerušiť alebo u vybraných pohlcovačov prepnúť do tichšieho nočného režimu, pokiaľ ním daný odvlhčovač disponuje.

5. Spotreba elektriny (el. prúdu)

Odvlhčovače patria všeobecne medzi energeticky náročné elektrozariadenia, a to hlavne z hľadiska ich dlhšej prevádzky aj mnoho hodín bez prestávky. Pokiaľ teda pre Vás ostatné parametre nie sú vo väčšej miere rozdielne, možno je pre Vás toto kritérium tým rozhodujúcim.

Pri výbere podľa spotreby elektriny odporúčame porovnať najmä spotrebu elektrického prúdu odvlhčovača a jeho kapacitu odvlhčovania (l/24h).

6. Teplota miestnosti a typ odvlhčovača

Teplota miestnosti je dôležitým kritériom, najmä pokiaľ v priestoroch dochádza ku kolísaniu teplôt alebo pokiaľ sa výrazne líši od teploty izbovej. Podľa teploty v miestnosti, v ktorej chceme odvlhčovať vlhký vzduch, potom volíme aj samotný typ odvlhčovača.

Podľa teploty v miestnosti môžeme následne vyberať medzi odvlhčovačmi kondenzačnými, určenými pre miestnosti s izbovou teplotou okolo cca 20 °C alebo odvlhčovačmi absorpčnými, ideálnymi aj pre nevykurované studené priestory, kde sa teplota pohybuje okolo 1 až 15 °C.

Náš tip:Na teplotu v miestnosti odporúčame dbať najmä pri kondenzačných odvlhčovačoch, ktoré môžu pri nízkych teplotách namŕzať a obmedzovať sa ich funkcie.

7. Hmotnosť

Pokiaľ hodláte odvlhčovače využívať vo viacerých miestnostiach v domácnosti, je pri výbere vhodného odvlhčovača vhodné vziať do úvahy aj ich hmotnosť a celkové rozmery. Najmä z dôvodu ich premiestňovania.

Doplnkové funkcie a vlastnosti

Chcete u svojho odvlhčovača aj ďalšie doplnkové funkcie? Veľa odvlhčovačov na trhu teraz ponúka vrátane pohltenia vlhkosti aj čistenie vzduchu cez HEPA filter, ionizátor, ktorý vypúšťa do ovzdušia záporné ióny a vytvára vzduch podobný tomu prímorskému alebo uhlíkový filter, ktorý odstráni v miestnosti aj nepríjemný zápach aj plyny.

Výhodným benefitom je aj to, ak odvlhčovač disponuje napríklad šikovnými funkciami ako sú napríklad:

  • ovládanie cez WIFI
  • displej na odvlhčovači
  • časovač
  • Anti-Freeze
  • automatické vypnutie
  • alarm pri naplnení nádoby
  • automatický reštart

Tip na záver

Na zníženie vlhkosti v miestnosti Vám v menšej miere pomôžu aj prírodné odvlhčovače vzduchu, ktorými sú napríklad rastliny anglického brečtanu, bambusové palmy, tillandzie, paprade či napríklad orchidea, ktorá nielenže absorbuje vlhkosť, ale zároveň aj ochladzuje Váš dom.

Volajte zadarmo
Po - Pia 7:00 - 17:00
logo

Vybavíme Vašu firmu do 24 hodín

B2B Partner s.r.o.
Šulekova 2
811 06 Bratislava

 

b2bpartner.sk biano.sk

 

© 2010 - 2023 B2B Partner s.r.o. - Všetky práva vyhradené.
Profesionálny e-shop na mierushopsys