5 tipov: Ako vytvoriť vhodný priestor pre štúdium

31. 7. 2023

Vhodne zariadený študijný priestor je základom pre úspešné a efektívne učenie. Pokiaľ teraz zariaďujete priestor pre študenta alebo jednoducho hľadáte pokojné miesto pre svoje osobné štúdium a záujmy, spísali sme pre vás 5 tipov, ktoré Vám pomôžu vytvoriť ideálne prostredie pre koncentrovanú prácu a učenie.

1. Skrine a regály efektívne oddelia priestor

Veľa ľudí sa potrebuje pri štúdiu 100% sústrediť. Je teda dôležité oddeliť rušivé elementy. Na to Vám poslúži priestor, ktorý bude pre štúdium priamo vyhradený.
Ideálnym pomocníkom sú paravány, ktoré efektívne oddelia študijný priestor od ostatných častí miestnosti.
Na oddelenie priestoru môžete použiť aj kancelárske skrine či regály, ktoré vrátane úložného priestoru fungujú rovnako ako deliaci prvok.
2. Písacie stoly v správnej výške

Nielen pri štúdiu je potrebné cítiť sa komfortne. Dbajte teda na správnu ergonómiu sedenia aj samotnej pracovnej plochy. Vyhnete sa bolesti chrbta a zvýšite koncentráciu pre štúdium.
Základ učebnej časti by mal tvoriť kvalitný písací stôl v správnej výške. Pri jeho výbere berte do úvahy aj dostatok voľného miesta na pracovnej ploche. Štandardná šírka resp. hĺbka písacieho stola je okolo cca 75 cm (60 až 80 cm).


Pokiaľ Vám nevyhovuje mnohohodinové sedenie pri písacom stole, vyskúšajte aj občasné učenie postojačky. Ak si zaobstaráte pre štúdium rastúci zdvíhací stôl, sami sa rozhodnete, kedy budete pri učení sedieť a kedy stáť.
3. Kvalitná stolička = základ zdravej podpory

Stolička, ktorá je priamo prispôsobená potrebám študenta nielen skvele doplní jeho písací stôl, ale poskytne mu aj zdravú podporu a komfort pri sedení. Pri správnej stoličke pre štúdium by nemalo chýbať najmä výškové nastavenie, nastaviteľné polohovanie opierok rúk či hlavová a bedrová opierka.

4. Minimalizmus a neutrálne farby

Pri zariaďovaní priestoru pre štúdium je vhodné voliť neutrálne farby, napríklad odtiene bielej, béžovej či svetlo sivej, ktoré pomôžu nielen pri sústredení, ale vytvárajú aj priestor pre inšpiráciu. Nábytok a doplnky odporúčame voliť z radov jemnejších a pastelových tónov.

5. Dostatok svetla

Myslite aj na správne osvetlenie miestnosti. Pokiaľ je svetla nedostatok alebo naopak prebytok, dochádza k únave očí, ospalosti a zníženiu koncentrácie. Ak je to možné, situujte písací stôl čo najbližšie k oknu. Docielite tak nielen prístup denného svetla, ale aj čerstvého vzduchu. Na pracovnej ploche by nemala chýbať ani kvalitná lampička, ktorá poskytne dostatok svetla aj pri štúdiu v noci alebo v daždivých dňoch. Pri jej umiestnení dbajte najmä na to, aby netienila školákovi pri čítaní a písaní.
Tip na záver

Myslite na budúcnosť. Deti rýchlo rastú a menia sa aj ich vkus a potreby. Preto pri zariaďovaní izby a výbere nábytku stavte najmä na univerzálnosť a využitie do budúcnosti. To platí ako pre farby, tak aj pre výber samotného nábytku.

Volajte zadarmo
Po - Pia 7:00 - 17:00
logo

Vybavíme Vašu firmu do 24 hodín

B2B Partner s.r.o.
Šulekova 2
811 06 Bratislava

 

b2bpartner.sk biano.sk

 

© 2010 - 2023 B2B Partner s.r.o. - Všetky práva vyhradené.
Profesionálny e-shop na mierushopsys