5 tipov: Ako vyčistiť vzduch v miestnosti

5. 8. 2022

Trápi Vás v práci alebo doma stále častejšie únava, nevoľnosti, bolesti hlavy či dokonca svrbenie očí? Na vine môže byť zlá kvalita vzduchu v miestnosti. Ako teda zlepšiť a poriadne vyčistiť vzduch vo Vašej kancelárii či byte? Pripravili sme pre Vás pár tipov, ktoré Vám s touto úlohou pomôžu.

Podľa výskumov trávime v uzavretých priestoroch až 90% nášho času, práve tu ale býva vzduch znečistený až päťkrát viac. K najbežnejším alergénom, ktoré obťažujú naše miestnosti, patrí napríklad prach, peľ, pleseň a roztoče. Vzduch, ktorý dýchame, ale znečisťujú aj toxické látky či škodlivé mikroorganizmy ako sú baktérie a vírusy. Ako ale bojovať s tým, čo nevidíme?

1. Vetranie – krátke a intenzívne

Základom obmeny vzduchu v miestnosti a prívalu toho čerstvého je pravidelné vetranie, ktoré naše telo vyložene potrebuje. V nevyvetranej miestnosti sa nám totiž zle dýcha, pracuje, učí aj spí. Najlepšou cestou, ako vyvetrať miestnosť, je otvoriť všetky okná naraz vo všetkých miestnostiach. Stačí 5 - 10 minút pravidelne, najmenej trikrát denne, obvykle ráno a večer. Steny týmto pravidelným vetraním zostanú aj naďalej teplé a Vaše kumulované teplo sa nezmení.

Náš tip: V letných mesiacoch môžete dobu predĺžiť napríklad na 30 minút a v mrazoch naopak skrátiť napríklad na 3 minúty.

2. Pozor na nadmernú vlhkosť

So zle vetranou miestnosťou prichádza aj úskalie v podobe nadmernej vlhkosti, ktorá má za následok tvorbu plesní a parazitov. Tie zvyšujú riziko astmy až o 40%. Ak sa chcete nadmernej vlhkosti v miestnosti spôsobenej napríklad aj jednoduchým zapnutím kanvice či využitím osviežovača zbaviť, je nutné pravidelne merať hodnotu vlhkosti v miestnosti. Tá by ideálne mala byť okolo 45 % a nemala by presiahnuť hodnotu 60 %.

3. Pozvite na pomoc rastliny

Ďalším účinným spôsobom ako aspoň z časti vymeniť vzduch v miestnosti je využiť izbové rastliny, ktoré na svoju výživu potrebujú najmä uhlík, spolu s ním ale pohlcujú až 90% škodlivín. Všeobecne platí, že na každých 10 mje vhodné využiť jednu izbovú rastlinu. Pre čistejší vzduch môžete využiť najmä tieto prírodné čističe vzduchu:

  • Lopatkovec
  • Aloe Vera
  • Anglický brečtan
  • Gerbera
  • Levanduľa
  • Svokrin jazyk

4. Pravidelne upratujte

Najmenej dôležitým tipom je aj pravidelné upratovanie, najmä v okolí Vašej pracovnej plochy. Pravidelné upratovanie pani upratovačky síce vysaje tie najväčšie škodliviny, ale určité percento suchého prachu tu zostane. Najmä ak u Vás upratovanie prebieha iba zametením, ktoré prach iba rozvíri. Najmä potom z počítačov a dokonca aj napríklad z Vašej stoličky. Na upratovanie pracovnej plochy je vhodné využiť najmä vlhčenú handričku z mikrovlákna či švédskych utierok. Podlahy potom radšej vytierajte na mokro alebo s použitím vysávača.

5. Keď vetranie nestačí

Niekedy jednoducho ale samotné vetranie a ďalšie faktory nestačia, napríklad ak bývate blízko rušnej ulice alebo máte vo svojom okolí alergika. V tej chvíli je na mieste pozvať si k sebe domov či kancelárie odborníka v podobe kvalitnej čističky vzduchu, ktorá dokáže odstrániť zo vzduchu baktérie, prach, roztoče, vírusy, plesne, peľ, pachy a dokonca aj cigaretový dym, zvieracie a iné alergény.

Najlepšou voľbou, ktorá Vás zbaví až 99,97% škodlivín je potom využiť čističku, ktorá pôjde v tichom režime celých 24 hodín a obsahuje ako HEPA tak aj uhlíkový filter a pohltí tak nielen častice o veľkosti až 0,1 mikrónu, ale aj plyny. Väčšinou tieto čističky navyše obsahujú ionizátor, ktorý vypúšťa do ovzdušia záporné ióny a vytvára vzduch podobný tomu prímorskému.

Čističky vzduchu Fellowes sa členia podľa výkonu a sú každá určené pre inak veľký rozmer miestnosti. K čističkám môžete dokúpiť aj príslušenstvo v podobe HEPA (odporúčaná obmena cca čo 12 mesiacov) a uhlíkové filtre (odporúčaná obmena cca čo 3 mesiace pri bežnej prevádzke).
Volajte zadarmo
Po - Pia 7:00 - 17:00
logo

Vybavíme Vašu firmu do 24 hodín

B2B Partner s.r.o.
Šulekova 2
811 06 Bratislava

 

b2bpartner.sk biano.sk

 

© 2010 - 2023 B2B Partner s.r.o. - Všetky práva vyhradené.
Profesionálny e-shop na mierushopsys