5 tipov: Ako vybrať záhradný nábytok

6. 3. 2023

Premýšľate v súčasnosti, ako vybrať záhradný nábytok na Vašu záhradu, terasu či balkón tak, aby zodpovedal presne Vašim potrebám a štýlu? Zostavili sme pre Vás 5 tipov, ktoré Vám s výberom toho správneho vonkajšieho posedenia pomôžu.

1. Zladenie s interiérom

Hneď na začiatku je dobré si ujasniť, v akom štýle a farbách chcete Váš záhradný nábytok mať. Pri výbere záhradného nábytku je dôležité vziať do úvahy nielen okolie záhrady, ale aj štýl vo vašej domácnosti.
Koniec koncov Vaša záhrada je vlastne taká ďalšia miestnosť v dome, ktorá sa cez leto stáva nielen Vaším útočiskom vo chvíľach relaxácie, ale napríklad aj priestorom na home office či na spoločné trávenie času s rodinou. Je teda iba na Vás, či Váš nábytok chcete mať v súlade so zvyškom nábytku v dome alebo sa stane jeho úplným protikladom.

2. Analýza vonkajšieho priestoru

Vaším najväčším limitom pri výbere záhradného nábytku sa však stane práve až samotný priestor Vašej záhrady. Budete musieť vziať do úvahy nielen jej veľkosť, ktorú máte k dispozícii, ale aj čo všetko je v tomto priestore možné zrealizovať. Zavedeným pravidlom je, že by ste nábytkom nemali zaplniť viac ako dve tretiny priestoru, potom by už záhrada, terasa či balkón pôsobili preplnene. Pri výbere nábytku berte do úvahy aj to, na čom bude nábytok stáť. Bude nábytok umiestnený na drevených doskách, tráve alebo na dlažbe?

Náš tip: Priestor záhrady si odporúčame pre lepšiu vizualizáciu napríklad aj nakresliť a premerať časť priestoru, určenú na vonkajšie posedenie metrom.

3. Relax či spoločné stolovanie?

Dobré je tiež porozmýšľať nad tým, ako vlastne trávite na záhrade najčastejšie svoj čas. V prípade, keď sa na záhrade schádzate hlavne na spoločný obed či večerné grilovanie určite oceníte jedálenské záhradné zostavy, ktoré vrátane stoličiek a kresiel obsahujú aj klasický jedálenský stôl.
Pokiaľ plánujete na záhrade skôr odpočívať a len tak relaxovať s knižkou v ruke, odporúčame voliť skôr relaxačný záhradný nábytok, ktorý je tvorený spravidla pohovkou, kreslami doplnenými o konferenčný stolík.


Pokiaľ by Vás lákala kombinácia oboch, potom odporúčame zakúpiť napríklad záhradný jedálenský set, ktorý okolo doplníte záhradnou lavičkou, ležadlami či hojdačkou, pri ktorých sa Vám následne otvárajú dvere pre ďalšie kreatívne kombinácie ich usporiadania na záhrade.


Náš tip: Máte cez leto veľa návštev a málo priestoru? V tomto prípade odporúčame voliť jednoducho skladné stohovacie stoličky, ktoré jednoducho v prípade potreby vytiahnete a následne zase schováte.

4. Správny materiál je základ

So zvoleným štýlom Vášho vonkajšieho priestoru ide následne ruka v ruke aj samotný materiál záhradného nábytku, ktorý ho neodmysliteľne utvára. Kovový nábytok môžete napríklad voliť pre moderný vzhľad. Pre viac tradičný štýl záhrady aj domácnosti potom odporúčame voliť skôr umelý ratan.
Dobrý nábytok je pevný, s vysokou nosnosťou, odolný a dlho vydrží. Mal by byť tiež nenáročný na údržbu. V zásade tiež neodporúčame kupovať nábytok s nosnosťou nižšou ako 90 kg na sedacie miesto. Aké sú najobľúbenejšie materiály záhradného nábytku?

  • Umelý ratan - záhradný nábytok z umelého ratanu vydrží dážď aj mráz, nevybledne a navyše je veľmi ľahký a vyniká dlhou životnosťou aj odolnosťou proti UV žiareniu.
  • Plast - plastový nábytok patrí medzi ľahšie materiály, ktoré sú však veľmi jednoduché na údržbu a vydržia Vám napríklad na balkóne či na záhrade celý rok. Pri veľmi lacných výrobkoch však pozor na blednutie farieb a nosnosť materiálu.
  • Zliatiny kovu – kovový nábytok vyniká najmä svojou stabilitou a moderným vzhľadom. Pri záhradnom nábytku môžete vyberať kovový nábytok najčastejšie z ocele alebo hliníka. Kovovvý nábytok patrí medzi najdostupnejšie alternatívy, má tiež dlhú životnosť, nehrdzavie a je mimoriadne odolný.
  • Drevo - nábytok z dreva je nestarnúcou klasikou. Drevo je obľúbeným variantom, najmä ak tiahnete k prírodným materiálom. Potrebuje však pravidelnú starostlivosť a ochranu pred vlhkosťou, aby na ňom nevznikla nevzhľadná sivá patina. Všeobecne platí, že čím tvrdšie drevo, tým je dlhšia jeho životnosť.

Dôležitú úlohu pri materiáli hrá aj jeho váha. Kovový nábytok patrí medzi skutočne ťažký materiál, ktorý však len tak ľahko často neprenesiete. Naproti tomu plastový nábytok je síce ľahký, ale pri zlom počasí môže byť poškodený.
Náš tip: Myslite tiež na to, že kovový aj drevený nábytok, pokiaľ nie je súčasťou zastrešeného priestoru je potrebné na zimu upratovať napríklad do záhradného domčeka. Preto je potrebné mať pre nich pripravené aj miesto na zazimovanie.

5. Údržba

Pri výbere záhradného nábytku je dôležité myslieť aj na ich údržbu a skladovanie v zimných mesiacoch. Najlepšie je samozrejme ho len utrieť vlhkou handričkou. V tomto smere je veľmi praktický plastový nábytok. Menej už drevený nábytok z masívu, ktorý je pred sezónou potrebné natrieť najlepšie teakovým olejom, ktorý zaistí jeho dlhšiu životnosť.
Údržbu v podstate nepotrebuje ani umelý ratan. Kovový nábytok potom stačí občas utrieť, ale hlavne premazať spoje, aby začal po čase vŕzgať. Vhodné je aj použitie antikorózneho nástreku.

Čo všetko sa oplatí k záhradnému nábytku dokúpiť?

K záhradnému nábytku môžete na záhradu dokúpiť aj napríklad okrasné kvetináče, ktoré ihneď priestor ozvláštnia, stojany na bicykle či UV lampy proti hmyzu. Na domácu či reštauračnú záhradku potom odporúčame aj kompaktné plynové grily. Pre viac inšpirácie preskúmajte našu sekciu DOM A ZÁHRADA.
Volajte zadarmo
Po - Pia 7:00 - 17:00
logo

Vybavíme Vašu firmu do 24 hodín

B2B Partner s.r.o.
Šulekova 2
811 06 Bratislava

 

b2bpartner.sk biano.sk

 

© 2010 - 2023 B2B Partner s.r.o. - Všetky práva vyhradené.
Profesionálny e-shop na mierushopsys