5 tipov: Ako na škandinávsky štýl interiéru

16. 8. 2022

Tiež ste už počuli o škandinávskom štýle interiéru? Páči sa Vám jeho praktickosť, elegancia a čistota? Niet divu, že si severský štýl postupne od 50. rokov minulého storočia získal srdcia miliónov ľudí aj za hranicami severu. Prinášame Vám preto tipy, ako si aj Vy môžete v interiéri navodiť tú správnu severskú atmosféru u Vás doma.

V článku Vám nielen priblížime, čo presne škandinávsky štýl bývania prináša, aké sú jeho kľúčové prvky, ale aj aký nábytok by Vám v interiéri určite nemal chýbať na to, aby ste si kúsok severu prizvali aj k sebe domov.

Čo je to škandinávsky štýl?

Škandinávsky štýl stavia v interiéri na jednoduchosť, minimalizmus ale aj útulnosť a praktickosť. Držia sa svetlých farieb a ctia predovšetkým prírodné materiály, ich kvalitu aj udržateľnosť. Sú pre neho charakteristické najmä čisté a jemné línie, ktoré v sebe však kombinujú nielen tradičné, ale aj moderné prvky.

ilustrační foto

1. Otvorený a vzdušný priestor

Čo sa týka samotného interiéru miestnosti, dávajú severania prednosť otvorenému vzdušnému priestoru bez zbytočného členenia, tmavých zákutí a rušivých prvkov. V škandinávskom interiéri sa skrátka žije krásne nekomplikovane. Neznamená to však, že je interiér v škandinávskom štýle strohý alebo prostý detailov. Menej je tu skutočne oveľa viac.

ilustrační foto

Pre tento štýl je tiež charakteristická absencia záclon, slúžiaca na čo najväčší prienik svetla do miestnosti. Na presvetlenie môžete využiť aj zrkadlá alebo stolné lampičky. Dobré je tiež do interiéru neumiestňovať veci, ktoré zbytočne víria prach a sú ťažšie na údržbu. Pri zariaďovaní preto odporúčame držať sa zásad minimalizmu a odstrániť z miestnosti veci, ktoré už naďalej nepotrebujete.

2. Svetlé neutrálne farby

Pri zariaďovaní interiéru do škandinávskeho štýlu by mali prevažovať najmä jemné neutrálne farby, ktoré Váš priestor presvetlia. Je totiž všeobecne známe, že na severe je menej svetla, a tak severania vnášajú svetlo aspoň do svojich domovov. V severskom interiéri prevláda biela a tóny zasneženej severskej krajiny, medzi ktoré patrí aj béžová či svetlo sivá, ktoré môžete využiť napríklad pri stoličkách či stole. Priestor môžete dať ale aj pastelovým tónom ako je napríklad svetlomodrá, ružová či hnedá.

ilustrační foto

V miestnosti môžete využiť aj farebný akcent, kúsok nábytku, na ktorý chcete upozorniť a ktorý do Vašej miestnosti vnesie dômyselný kontrast. Vyberte jednu alebo dve farby, ktoré spolu navzájom pasujú. Vhodnou voľbou môže byť napríklad výraznejšia pohovka alebo kreslo.
3. Prírodné materiály

Pre sever našej planéty je, ako už bolo spomenuté, charakteristické súzvuk s prírodou a využívanie prírodných materiálov. Každý si určite ihneď predstavíme zasneženú horskú chatu uprostred lesa s veľkým množstvom naštiepaného dreva. Na severe je ho dostatok, a tak sa drevo podieľa aj na interiéri severanov veľkým dielom. Prestupuje nielen do nábytku ako sú stoličky, stoly a skrine, ale aj do podláh a trámov. Vrátane dreva vsádzajú škandinávci vo svojich domovoch aj na využitie kože, kovu, skla a textílií a to najmä bavlny a ľanu.

Prírodné materiály dodajú skrátka Vašej miestnosti na organickosti a útulnosti. Vhodnou voľbou je aj ich kombinácia s vintage či modernými materiálmi napríklad formou skleneného stola a drevených stoličiek.
4. Kvalitný a udržateľný nábytok

Vyhnite sa imitáciám. Pri výbere nábytku do Vašej kuchyne, spálne či obývačky stavte na praktické, kvalitné a ľahko udržateľné materiály. Myslite aj na dostatok úložných priestorov, do ktorých schováte všetko nepotrebné z dohľadu a zachováte tak dômyselný minimalizmus celej miestnosti. Využiť môžete napríklad veľké drevené skrinepresklené skrineotvorené regály či menšie komody.
5. Dekorácie a doplnky

Aby Váš priestor nepôsobil fádne môžete ho doplniť aj o útulné doplnky a dekorácie, ktoré priestor urobia viac hygge a vnesú do neho nielen pohodu, ale aj šťastie a radosť. Využiť môžete napríklad sviečky, dekoračné vankúšiky či plédy. Skvelé sú aj vintage kúsky či dekorácie z kovu. Zelené rastliny Váš priestor následne odľahčia.


Volajte zadarmo
Po - Pia 7:00 - 17:00
logo

Vybavíme Vašu firmu do 24 hodín

B2B Partner s.r.o.
Šulekova 2
811 06 Bratislava

 

b2bpartner.sk biano.sk

 

© 2010 - 2023 B2B Partner s.r.o. - Všetky práva vyhradené.
Profesionálny e-shop na mierushopsys