Vplyv farieb na zamestnancov a klientov

3. 3. 2023

O tom, že farby môžu ovplyvňovať psychiku človeka, ste už určite počuli. Napadlo Vás ale tiež to, že nevhodne zvolené farby na pracovisku sa môžu negatívne odraziť na pracovnom výkone Vašich zamestnancov alebo dokonca dojmu klienta? Poďte sa s nami pozrieť do tajomstva psychiky farieb!

Nielen umiestnenie nábytku, ale aj farby pracoviská môžu prispieť k tomu, aby sa Vaši zamestnanci cítili v práci príjemne a predviedli tak vo svojom zamestnaní skvelý výkon. Rovnako tak môžu farebné steny Vašej kancelárie vytvoriť pozitívny, ale aj negatívny dojem klienta, ktorý Vás navštívi. Aké farby by sme teda mali voliť?

BIELA – SIVÁ – ČIERNA

Všeobecne platí, že biele steny navodzujú pocit čistoty a rezervovanosti. Opticky často priestory zväčší. Jej nevýhodou je, že môže pôsobiť chladne. Podobne pôsobí na ľudskú psychiku aj sivá, ktorá môže uspávať a nudiť. Napriek tomu je sivá jednou z najpoužívanejších farieb, ktoré zdobia steny kancelárií. Dôvodom je, že v kombinácii s niektorou z teplejších farieb vyzerá príjemne. Väčšiu pozornosť upúta čierna farba. Tá ale priestory opticky zmenšuje a pôsobí smutne.

ŽLTÁ – ORANŽOVÁ – ČERVENÁ

Naopak pozitívne a veselo vyzerá žltá, ktorá sa radí k teplým farbám. Táto farba môže byť užitočná predovšetkým na pracoviskách, kde je potreba určitej miery kreativity, ktorú podporuje. Podobne je na tom aj oranžová farba, ktorá povzbudzuje, upokojuje a vyvoláva radosť. Červená vzbudzuje veľkú pozornosť a zvyčajne je symbolom lásky a vášne. S touto farbou nakladajte veľmi opatrne! Okrem pozitívnych emócií môže vyvolávať tiež agresivitu.

RUŽOVÁ – FIALOVÁ

Hoci mužská časť kolektívu nemusí súhlasiť, oveľa lepšie je na tom ružová. Tá naopak emócie upokojuje, ale tiež vyvoláva chuť na sladké. Ak teda zvažujete, akou farbou vymaľovať svoju cukráreň, ružová je farbou pre vás. Rovnaký vplyv má tiež fialová. Táto farba má vraj navyše tiež skvelý vplyv na hľadanie inšpirácie.

MODRÁ – ZELENÁ – HNĚDÁ

Skvelou voľbou pre vás môže byť tiež modrá farba. Tá totiž potláča strach a nepokoj. Podobne je na tom tiež zelená, ktorú si mnoho ľudí spája s peniazmi. Mimo to má tiež zbavovať stresu a upokojovať. Len málokedy sa v kanceláriách stretávame s tým, že sú steny vymaľované na hnedo. Hnedá farba je spojená s prírodou a evokuje v ľuďoch pocit bezpečia.

Akú farbu si teda vyberiete domov alebo na svoje pracovisko vy?

Volajte zadarmo
Po - Pia 7:00 - 17:00
logo

Vybavíme Vašu firmu do 24 hodín

B2B Partner s.r.o.
Šulekova 2
811 06 Bratislava

 

b2bpartner.sk biano.sk

 

© 2010 - 2023 B2B Partner s.r.o. - Všetky práva vyhradené.
Profesionálny e-shop na mierushopsys