Paravány: Ako nielen efektívne oddeliť priestor

8. 9. 2022

V mnohých moderných kancelárskych priestoroch dnes prevládajú skôr než oddelené samostatné kancelárie stále viac tzv. "open space" priestory, tie navyše prispievajú nielen k lepšej komunikácii s kolegami, ale aj k vzájomnej spolupráci. Pozitívnu atmosféru a sústredenie v open space kancelárii ale môže často narušiť príliš veľa zvukových a vizuálnych vnemov.

Ako tieto každodenné vnemy obmedziť či eliminovať a vytvoriť tak aj v open space pocit súkromia, bezpečia bez nepríjemných zvukov? Riešením sú moderné a najmä praktické paravány!

Definícia a pôvod pojmu "paraván"

Samotné slovo paraván má korene v krajine divokých a hlučných tancov Flamenco v Španielsku, kde značenie "paravent" označuje prenosnú španielsku stenu alebo zástenu. Pôvod predmetu ako takého, ktorý slúžil skôr ako zástena na prezlečenie či zakrytie určitej časti miestnosti, však nájdeme ešte skôr a to už v samotnej Číne, z ktorej sa paravány, tak ako ich poznáme z dokumentárnych filmov, dostávali do celého sveta.

https://b2bpartnercdn.vshcdn.net/content/wysiwyg/Image/clanky/Parav%C3%A1ny/138.jpg

Postupne ale ľudia začali objavovať aj ich ďalšie skryté výhody a v dnešnej dobe tak paravány, aj keď ich mnohí považujú stále iba za obyčajné deliče miestnosti, predstavujú oveľa viac!

Hlavné výhody paravánov v zdieľaných priestoroch

Paravány sú vhodným riešením napríklad v prípade open space kancelárii alebo väčších zdieľaných miestnostiach. Uplatnenie môžu nájsť ale aj v klientskych centrách, úradoch a všade tam, kde je potrebné zaistiť diskrétnosť.

Nielen, že svojím prevedením praktické paravány jasne definujú jednotlivé pracoviská a opticky tak členia interiér, ale poskytujú každému pracovníkovi v otvorenom priestore navyše aj vytúžený pocit súkromia a bezpečia. Pokiaľ totiž zamestnanci či pracovníci v zdieľanej kancelárii nemajú súkromie, dochádza vrátane ich nepríjemného vnútorného pocitu u nich aj k značnému nárastu stresu a zníženiu pracovného výkonu i sústredenia.

Praktické paravány sú navyše oveľa finančne dostupnejšie ako pevne dané priečky. Nevyžadujú väčšie stavebné zásahy a ich inštalácia tak neobmedzuje každodenný chod organizácie.

https://b2bpartnercdn.vshcdn.net/content/wysiwyg/Image/clanky/Parav%C3%A1ny/139.jpg

Vďaka modernému vzhľadu navyše dnešné paravány pôsobia aj esteticky a jednoducho tak ihneď spríjemnia atmosféru v miestnosti a oživia každé chladné a neosobné spracovanie kancelárie. Vybrané typy ale môžete využiť aj ako popisovaciu tabuľu pri poradách, na výstavách alebo v prípade závesných paravánov v rámci odhlučnenia miestnosti aj v prednáškových sálach.

Ako vybrať ten správny paraván?

Každá miestnosť či priestory sú jedinečné a vyžadujú individuálne riešenie. Pri voľbe a konkrétnom umiestnení jednotlivých paravánov v miestnosti preto odporúčame vziať do úvahy najmä:

  • veľkosť a dispozičné riešenie miestnosti,
  • účel využitia paravánu
  • aj materiálové vlastnosti paravánu

 

https://b2bpartnercdn.vshcdn.net/content/wysiwyg/Image/clanky/Parav%C3%A1ny/140.jpg

Paravány do kancelárie

Paravány v kancelárii predstavujú užitočnú pomôcku pri každodennom chode. U paravánov do kancelárie sú na výber najmä najobľúbenejšie paravány na stôl či samostatné paravány.

Paravány na stôl

V prípade oddelenia jednotlivých častí kancelárskych priestorov a to najmä pokiaľ bude paraván využitý na zabezpečenie súkromia jednotlivých pracovníkov, odporúčame voliť najmä samostatné paravány a umiestniť ich každému pracovníkovi na stôl. U paravánov na stôl odporúčame voliť najmä textilné či popisovacie varianty paravánov na stôl. Pracovníci tak vrátane pocitu súkromia a bezpečia získajú aj miesto na uloženie a pripichnutie dôležitých poznámok, upomienkových predmetov či osobných fotografií.


Samostatné paravány

Samostatné paravány môžete voľne umiestniť k akémukoľvek stolu v zodpovedajúcich rozmeroch. Využiť ich je možné ale aj na umiestnenie informácií dôležitých pre všetkých pracovníkov potom odporúčame voliť samostatný paraván, ktorý môžete umiestniť napríklad doprostred miestnosti, v relaxačných zónach, čakárne alebo do inej frekventovanej časti pracoviska. V prípade ak bude slúžiť iba na porady či obchodné jednania, môžete voliť paravány s popisovateľným povrchom. Skvele tiež oddeľujú pracovný priestor od kuchynského kúta v menšej samostatnej kancelárii.


Špeciálne typy paravánov

Sklenené paravány

Sklenené paravány sú ideálnym riešením najmä v prípade, ak chcete zachovať existujúce prostredie firmy. Vďaka ich elegantnému a čistému vzhľadu sklenené paravány nenarúšajú celkový dizajn interiéru a navyše nimi prestupuje aj prirodzené svetlo. Sklo má tiež výborné akustické vlastnosti a môžete naň aj písať, poprípade ho prelepiť polepom.

Plexi a akrylové paravány

Plexi paravány sú špeciálnym typom paravánov, ktoré prispievajú vrátane oddelenia miestnosti v kancelárii aj k zvýšeniu ochrany zdravia jednotlivých účastníkov. Sú totiž vďaka svojim funkčným vlastnostiam veľmi efektívne pri znižovaní rizika rozšírenia infekcie a to najmä tam, kde dochádza ku kontaktu viacerých užívateľov či styku s verejnosťou, ako sú napríklad uzavreté priestory úradov, pôšt, maloobchodných predajní a ďalších priestorov. Dokážu navyše veľmi efektívne vizuálne zväčšiť priestor, sú veľmi ľahko umývateľné a ich hmotnosť je až o 50% nižšia ako u paravánov zo skla.


Akrylové paravány sú potom ideálnym doplnkom obchodnej priehradky, pultov predajní a benzínových staníc a platobných miest. Ich výhodou je aj jednoduchá inštalácia a sú tiež ideálne v boji nielen proti koronavírusu.

Závesné paravány a akustické steny

Závesné paravány a akustické steny sú užitočným doplnkom ku všetkým vyššie spomínaným paravánom. Slúžia totiž k ešte väčšiemu odhlučneniu miestnosti, pretože eliminujú nadmernú ozvenu. Ľahko ich tak zavesíte na strop napríklad prednáškovej sály, väčšie haly či konferenčné miestnosti či prilepíte na stenu v kancelárii.
Tip na záver: Pre ešte väčšie oddelenie jednotlivých pracovísk v zdieľanej kancelárii môžete využiť aj kvetinovú stenu alebo pojazdný regál na dokumenty a knihy. Pre ešte väčšie odhlučnenie miestnosti potom odporúčame na holé steny umiestniť aj akustické steny, ktoré ešte viac dopomôžu k redukcii nadmerného zvuku a plnia aj funkciu estetickú.

Volajte zadarmo
Po - Pia 7:00 - 17:00
logo

Vybavíme Vašu firmu do 24 hodín

B2B Partner s.r.o.
Šulekova 2
811 06 Bratislava

 

b2bpartner.sk biano.sk

 

© 2010 - 2023 B2B Partner s.r.o. - Všetky práva vyhradené.
Profesionálny e-shop na mierushopsys