Typ ložísk, odpor valivého trenia a otáčania

14. 3. 2023

Aby sa predmet na kolieskach rozbehol, musí byť silovo prekonaný odpor. Veľkosť tohto odporu je závislá na rôznych faktoroch: zaťaženie, priemer kolieska, materiál a tvar behúňa, zloženie koliesok, druh a veľkosť koliesok.

Všeobecne platí:

  • kolesá s väčším priemerom lepšie prekonávajú nerovnosti a majú vyššiu nosnosť
  • kolesá z tvrdých materiálov (napr. polyamid) ponúka nízky valivý odpor, ale horšie pojazd po nerovnostiach
  • kolesá z mäkkých materiálov lepšie absorbujú nerovnosti, ale majú vyšší valivý odpor

Typy ložísk

  • Klzné ložisko - Najjednoduchšia forma uloženia. Je odolné voči nárazom, nemusí sa u neho vykonávať žiadna údržba, pretože využíva samomazacích vlastností materiálov a oderom sa zároveň zabraňuje korózii. Klzné ložiská odporúčame pre kolieska prístrojov, ktoré sa budú pohybovať nízkou rýchlosťou a na krátke vzdialenosti.
  • Guľôčkové ložiská - Je tvorené oceľovými valčekovými segmentmi umiestnenými v plastovej klietke. Valčekové ložisko sa vyznačuje nízkou stavebnou výškou a sú odolné voči nárazom. Vďaka nižšiemu valivému odporu je vhodné tiež pre vyššie záťaže. Nie je však príliš vhodné pre najnáročnejšie prevádzkové podmienky.
  • Presné kluličkové ložisko - Kolesá s guličkovými ložiskami veľmi nízky valivý odpor sú preto vhodná predovšetkým pre kolesá s vysokou záťažou. Používajú sa pri bicykloch s vysokým nárokom na nosnosť a životnosť.
Volajte zadarmo
Po - Pia 7:00 - 17:00
logo

Vybavíme Vašu firmu do 24 hodín

B2B Partner s.r.o.
Šulekova 2
811 06 Bratislava

 

b2bpartner.sk biano.sk

 

© 2010 - 2023 B2B Partner s.r.o. - Všetky práva vyhradené.
Profesionálny e-shop na mierushopsys