Aby sa predmet na kolieskach rozbehol, musí byť silovo prekonaný odpor. Veľkosť tohto odporu je závislá na rôznych faktoroch: zaťaženie, priemer kolieska, materiál a tvar behúňa, zloženie koliesok, druh a veľkosť koliesok.
Všeobecne platí:
- kolesá s väčším priemerom lepšie prekonávajú nerovnosti a majú vyššiu nosnosť
- kolesá z tvrdých materiálov (napr. polyamid) ponúka nízky valivý odpor, ale horšie pojazd po nerovnostiach
- kolesá z mäkkých materiálov lepšie absorbujú nerovnosti, ale majú vyšší valivý odpor
Typy ložísk
- Klzné ložisko - Najjednoduchšia forma uloženia. Je odolné voči nárazom, nemusí sa u neho vykonávať žiadna údržba, pretože využíva samomazacích vlastností materiálov a oderom sa zároveň zabraňuje korózii. Klzné ložiská odporúčame pre kolieska prístrojov, ktoré sa budú pohybovať nízkou rýchlosťou a na krátke vzdialenosti.
- Guľôčkové ložiská - Je tvorené oceľovými valčekovými segmentmi umiestnenými v plastovej klietke. Valčekové ložisko sa vyznačuje nízkou stavebnou výškou a sú odolné voči nárazom. Vďaka nižšiemu valivému odporu je vhodné tiež pre vyššie záťaže. Nie je však príliš vhodné pre najnáročnejšie prevádzkové podmienky.
- Presné kluličkové ložisko - Kolesá s guličkovými ložiskami veľmi nízky valivý odpor sú preto vhodná predovšetkým pre kolesá s vysokou záťažou. Používajú sa pri bicykloch s vysokým nárokom na nosnosť a životnosť.