Ako si spríjemniť 8 hodín v práci?

18. 8. 2022

Priemerný zamestnanec strávi v práci v prepočte 50 hodín týždenne a práca sa tak pre väčšinu ľudí stáva druhým domovom. Ako si ale prácu v kancelárii cez deň spríjemniť o trochu viac? Prinášame Vám 9 tipov, pomocou ktorých si nielen dlhodobo spríjemníte Vaše pracovné dni, ale zvýšite aj Vašu efektivitu a podporíte svoje zdravie.

1. Účelné využitie pracovného priestoru

Pokiaľ hľadáte spôsob ako si spríjemniť deň v kancelárii, určite začnite s usporiadaním Vášho pracovného priestoru. Dobre zorganizovaný, uprataný a účelne rozvrhnutý pracovný priestor totiž zvyšuje nielen sústredenie produktivitu, ale pomôže aj razantne znížiť stres na pracovisku.

Sedíte radšej pri stene alebo dávate prednosť sedeniu oproti oknu, kde môžete nechať voľne plávať svoje myšlienky? Jednoducho si premiestnite stôl do pozície, ktorá vyhovuje práve Vám a kde rastie nielen Vaša inšpirácia, ale aj sústredenie.

Pre lepšiu organizáciu pracovných dokumentov na stole potom môžete využiť aj rôzne šanóny, archivačné boxy, odkladacie skrinky aj kancelárske kontajnery, ktoré nielen rozšíria Váš úložný priestor pri stole, ale zároveň skryjú aj všetko potrebné.


V prípade priestoru myslite aj na vhodné osvetlenie a svieži závan čerstvého vzduchu. Pre zvýšenie efektivity je najlepšie čisté prírodné svetlo a intenzívne vetranie napríklad 3x denne po dobu 10 – 15 minút. Viac v článku: ako na pracovňu podľa umenia Feng Shui?

2. Ergonómia je základ zdravia na dlhšiu dobu

Ďalším prvkom, ktorý Vám nielen spríjemní deň v práci, ale pomôže aj dlhodobo k Vášmu pevnému zdraviu je správna ergonómia pracoviska.

Nastavte si svoj pracovný stôl, kancelársku stoličku, klávesnicu a monitor do správnej pozície presne podľa Vašej výšky a preferencií. Predídete tak nielen zdravotným problémom s krčnou a bedrovou chrbticou, bolestiam hlavy, ale zvýšite aj svoju výkonnosť a efektivitu.


Náš tip:Vedeli ste, že pracovný monitor by ste mali mať vždy optimálne vo vzdialenosti svojej natiahnutej paže (cca 45-50 cm od seba)? Pre správne nastavenie môžete využiť aj praktickédržiaky na monitory, vďaka ktorým si monitory pohodlne oddialite či priblížite. Pri písaní na klávesnici potom pamätajte najmä na to, že správny sklon rúk pri položení na opierky alebo na stôl by mal byť optimálne v uhle 90 °.

3. Mini prechádzky každých 30 minút

Máte veľa práce, e-maily neustále prichádzajú a Vám dochádza kreativita? Skúste sa každú pol hodinu pri Vašom sedavom zamestnaní zdvihnúť, prevetrať nohy a prejsť sa. Aj keby iba do kuchynky pre vodu alebo okolo Vášho pracovného miesta či za kolegom. Chodenie Vám pomôže nielen psychicky, ale aj fyzicky. Zvýšite tým aj svoju energiu a kreativitu (najmä v popoludňajších hodinách).

Chôdzu pešo zapojte skrátka čo najviac. Napríklad pri svojom príchode do práce alebo napríklad pri telefonovaní v kancelárii. Skúste si tiež napríklad niekoľkokrát po sebe zaparkovať auto ďalej od firmy alebo chodiť namiesto výťahu po schodoch.

Náš tip: V práci môžete navrhnúť aj chodiace porady, kedy sa namiesto sedenia zájdete s kolegami prejsť do neďalekého parku a cestou preberiete všetky dôležité témy. Na čerstvom vzduchu nielen, že zvýšite energiu, naberiete vitamín D a čerstvý vzduch, ale splníte navyše aj napríklad svojich 10 000 krokov denne.

4. Práca na počítači - pravidlo 20/20/20

Kancelárska práca je vrátane sedenia spojená aj s nepretržitou prácou na počítači, ktorá veľmi zaťažuje naše oči. Pri práci na PC je naša frekvencia žmurkania znížená a dostavujú sa problémy ako napríklad suché oči, rozmazané videnie či bolesti hlavy, ktoré sa všeobecne označujú ako "syndróm počítačového videnia".

Ako bojovať proti tomuto syndrómu? Vyskúšajte jednoduché pravidlo 20/20/20! - kedy sa každých 20 minút pozriete po dobu 20 sekúnd na niečo cca 20 stôp pred Vami.

5. Zelený pomocník - rastliny

Ďalším pomocníkom, ktorý pomôže nielen uľaviť Vašim očiam, ale napríklad zvýši aj koncentráciu je zelená farba. Vrátane toho, že pôsobí priaznivo na oči, tiež upokojuje, znižuje napätie a dodáva energiu na prácu. Vhodným dodávateľom zelenej farby na Vaše pracovné miesto sa môžu stať napríklad rastliny! Títo zelení pomocníci prospejú nielen Vášmu zdraviu, ale ušetria Vám aj na energií, navyše:

  • Až o 15 % zvyšujú produktivitu aj koncentráciu
  • Filtrujú škodlivé látky zo vzduchu
  • Zvyšujú obrannú schopnosť organizmu
  • Zvyšujú vlhkosť vzduchu
  • Znižujú stres
  • Povzbudzujú kreativitu a tvorivosť
  • Redukujú hluk v miestnosti
  • Navodzujú pocit domova v openspace kancelárii

Náš tip: Do kancelárie sa najviac hodia tzv. kancelárske kvety, ktorými sú napríklad: dracena, brečtan popínavý, rozmanité fikusy, lopatkovec, paprade….

6. Hudba alebo Mozartov efekt v praxi

Počuli ste už niekedy o mozartovom efekte? Alebo, že počúvanie klasickej hudby zvyšuje pracovnú produktivitu cca počas doby 15 minút? V kancelárii samozrejme ale nemusíte počúvať iba klasiku. Záleží prevažne na Vašom hudobnom štýle a pracovnom rytme.

V prípade kreatívnej práce ale odporúčame voliť skôr hudbu pokojnejšiu, inštrumentálnu, bez spevu, vďaka ktorej sa budete môcť nielen sústrediť, ale aj rozvíjať Vašu kreativitu. Na prácu orientovanú na výkon potom odporúčame skôr hudbu svižnú.

7. Myslite tiež na pitný režim

Pre produktívnu a príjemnú pracovnú smenu je dôležité dodržiavať aj optimálny pitný režim, ktorý by mal byť u človeka bez nadváhy cca 35-40 ml/1 kg hmotnosti na 1 deň. Je pravda, že šálka s kávou Vás ráno aj po obede pekne nakopne, je ale dobré ju doplniť aj o dostatočný prísun čistej vody, pretože ak sme hydratovaní naše myslenie je ľahšie a čistejšie a my sa môžeme plnohodnotne sústrediť.

Náš tip: Ak nie ste milovníkom kávy, môžete vyskúšať aj zelený alebo čierny čaj. Využiť na to môžete napríklad dávkovače horúcej vody, ktoré sú alternatívou k rýchlovarnej kanvici, oproti ktorej ušetria až 50% energie.

8. Zdravý obed aj desiata = celková výživa

V práci myslite vrátane pitného režimu aj na Vašu zdravú životosprávu. Pohodlne Vám k tomu dopomôže napríklad jednoduchá desiata v podobe nakrájaného jablka, sezónneho ovocia, zeleniny, ktorú si nachystáte doma do dózy. Doplniť ju môžete tiež napríklad o oriešky či semienka. Nielen, že tým podporíte svoju celkovú výživu, ale budete sa na svoju desiatu do práce tiež tešiť.

Náš tip: V prípade, keď si varíte obed do práce, Vám odporúčame vytvoriť si napríklad týždenný jedálniček, pomocou ktorého si pohodlne rozvrhnete jednotlivé jedlá a budete mať tak presný prehľad o nutričných a výživových hodnotách jednotlivých jedál.

Tip na záver: Chváľte seba i ostatných

Je všeobecne známe, že pozitívna energia na pracovisku zvyšuje nielen psychickú pohodu, ale pôsobí priaznivo aj na pracovnú produktivitu a prácu v tíme. Začnite svoj deň preto už samotným úsmevom do zrkadla každé ráno pri odchode do práce. Jednoduchý úsmev nabije nielen Vás, ale počas pracovného dňa aj Vašich kolegov. Nezabudnite sa tiež kontinuálne pri splnení určitej úlohy, aj pochváliť.

Skvelým pomocníkom Vám k tomu môže byť aj denníček úspechov, ktorý si na konci dňa prejdete. Tento systém môžete uplatniť ale aj v kancelárii a spoločne si s kolegami vytvoriť napríklad nástenku úspechov. Nielen, že tým stmelíte kolektív zase o niečo viac, ale pozdvihnete aj celkovú pozitívnu energiu vo firme.

Volajte zadarmo
Po - Pia 7:00 - 17:00
logo

Vybavíme Vašu firmu do 24 hodín

B2B Partner s.r.o.
Šulekova 2
811 06 Bratislava

 

b2bpartner.sk biano.sk

 

© 2010 - 2023 B2B Partner s.r.o. - Všetky práva vyhradené.
Profesionálny e-shop na mierushopsys