7 tipov: Relaxačná zóna pre zamestnancov

25. 8. 2022

Chcete, aby Vaši zamestnanci boli oddýchnutí, plní energie, sily a odhodlania po celú pracovnú dobu? Prinášame Vám 7 tipov, ako ľahko vytvoríte miesto v podobe relaxačnej zóny, ktoré nielen že dobije baterky všetkým Vašim zamestnancom, ale zároveň bude mať aj pozitívny vplyv na firemnú kultúru!

Prečo zariadiť relaxačnú zónu vo firme?

Odpočinková zóna (čiže "chill room") je trendom poslednej doby pochádzajúcej zo Spojených štátov, ktorý zavádza čoraz viac firiem v rámci udržania či zlepšenia výkonnosti svojich pracovníkov aj v Českej republike (či veľkých korporácií tak aj menších firiem). V roku 2018 sa navyše tento nadštandardný typ služieb na pracovisku zaradil na štvrté miesto v samotnej obľúbenosti firemných benefitov. Vyplýva to z výskumu americkej HR spoločnosti Robert Half.

Relaxačná zóna je tak miesto, ktoré slúži skôr ako k popoludňajšiemu šlofíčku či spánku zamestnancom výhradne na odreagovanie od intenzívnej kontinuálnej práce. Zamestnanci si tak tu môžu najmä po sústredenej či kreatívnej práci na niekoľko minút utriediť svoje myšlienky, pretiahnuť sa alebo sa neformálne porozprávať so svojimi kolegami.

Podľa mnohých výskumov bolo navyše zistené, že kvalitná prestávka v práci nielen, že zlepší pracovný výkon a psychickú pohodu zamestnancov, ale má vplyv aj práve na samotnú motiváciu zamestnancov a firemnú kultúru.

1. Ako by mala relaxačná zóna pre zamestnancov vyzerať?

Podoba, umiestnenie i špecifické vybavenie samotnej relaxačnej miestnosti by vždy mali byť prispôsobené nielen konkrétnej spoločnosti a typu budovy, ale najmä osobnostným rysom zamestnancov. Niektorí z kolegov sa totiž vo chvíle pauzy radi stiahnu do ústrania, zatiaľ čo niektorí radi trávia prestávky aktívne. Odpočinková zóna by tak v ideálnom prípade mala splniť nároky oboch skupín a obsahovať minimálne tieto 3 časti:

  • Vstup s možnosťou občerstvenia
  • Športovo-relaxačnú zónu
  • Pokojnejšiu-odpočinkovú zónu

Na zaistenie občerstvenia v odpočinkovej zóne môžete zvoliť napríklad jedálenské a nápojové automaty alebo menšiu firemnú kuchynku, v ktorej si môžu zamestnanci pripraviť popoludňajšiu kávu alebo ohriať obed.

2. Vhodný priestor a osobitý štýl

Pri voľbe vhodného priestoru pre relaxačné zóny voľte ale rozhodne priestor, ktorý je nielen vzdušný, dobre vetraný a dostatočne presvetlený. Relaxačnú zónu nie je vhodné umiestniť napríklad do neútulného priestoru po bývalom sklade či do miestnosti bez okien. Dobré je tiež zvážiť jej umiestnenie na dohľad manažérskych kancelárií. V rámci osvetlenia odporúčame potom vždy voliť tón teplejší ako je v kancelárii. Využiť môžete aj menšie lampičky.

Pri voľbe dizajnu je iba na Vás pokiaľ budete chcieť relaxačnú zónu zariadiť v podobnom duchu ako zvyšok kancelárií a podčiarknuť tak jednotný firemný štýl, či priestor pojmete skôr experimentálne a stane sa úplným protikladom všetkých Vašich súčasných miestností.












































3. Nábytok vyberajte flexibilný a odolný

Pri zariaďovaní relaxačnej miestnosti vyberajte vždy nábytok, ktorý je flexibilný, modulárny a zároveň ľahký, vďaka čomu ho budú kolegovia môcť ľahko premiestňovať z miesta na miesto. Nezabúdajte ani na jeho diverzitu. Čím viac typov sedení budete mať k dispozícii, tým viac ľudí si môže vybrať sedenie podľa svojich predstáv.

Pri výbere materiálov potom voľte najmä materiály odolné ako napríklad drevo, lamino, plast a ekokoža, ktoré budú nielen ladiť s vybavením interiéru, ale budú tiež prispôsobené neustálej obmene pracovníkov.

4. Pohodlná pohovka, kreslo aj konferenčný stolík na odloženie kávy

V odpočinkovej zóne by nemala chýbať najmä pohodlná sedacia pohovka, ktorá dodá celej miestnosti ihneď na útulnosti a navyše pojme aj viac ľudí naraz. Okrem sedacej pohovky, na ktorú sa môžu pracovníci natiahnuť a diskutovať s viacerými kolegami, odporúčame do relaxačnej zóny umiestniť aj samostatné relaxačné a otočné kreslá na rozmiestnenie viacerých ľudí samostatne.
























































Pokiaľ Vám k práci stačí iba notebook, môžete sa v kresle navyše pohodlne ponoriť do svojich myšlienok. Využiť môžete aj dizajnové taburety.
















































































Na odloženie popoludňajšej kávy, desiaty alebo notebooku potom odporúčame umiestniť do odpočinkovej miestnosti aj pár konferenčných stolíkov a napríklad aj jeden veľký stôl, ktorý poslúži na kreatívne tvorenie, jedlo i organizovanie neformálnych meetingov. Na stôl môžete umiestniť aj pár spoločenských hier či odborné časopisy z odboru, ktoré Vašich zamestnancov nielen zabavia, ale rozšíria aj ich odborné znalosti.






























































Náš tip: Na umiestnenie odborných časopisov a poprípade aj kníh môžete využiť aj zdieľanú firemnú knižnicu, ktorú vytvoríte ľahko pomocou menšieho regálu či skrine. Zamestnanci si tu potom môžu vymieňať svoje knihy a ich vzájomné výpožičky evidovať napríklad v zdieľanej tabuľke.

5. Nástenky, nátery alebo tabule na odkazy

Holé steny v miestnosti potom môžete efektívne využiť na umiestnenie násteniek či tabúľ, na ktoré si kolegovia môžu písať náhodné odkazy a tipy, či tu môžete umiestniť fotky zo spoločných akcií a dosiahnuté skóre v herných aktivitách.

Steny odporúčame natrieť v upokojujúcich farbách ako je napríklad zelená, modrá, oranžová, ružová. Využiť môžete ale aj popisovateľné nátery, na ktoré môžete bez problémov písať a následne obsah jednoducho zmazať. Na zaistenie akustiky a výnimočného dizajnu môžete na jednotlivé steny umiestniť aj samolepiace akustické panely, ktoré poslúžia navyše aj ako praktické nástenky!










































































Pre neformálne meetingy je potom vhodné do miestnosti umiestniť aj menší dataprojektor, pomocou ktorého môžete jednoducho premietať prichystanú prezentáciu či projekt, na ktorom práve pracujete.

6. Aktívna časť zóny a priestor pre kolektívne aktivity

Pre zamestnancov so sedavým zamestnaním odporúčame v odpočinkovej miestnosti vytvoriť aj časť, ktorá bude slúžiť na ich pretiahnutie a pohyb. Do tejto časti môžete umiestniť napríklad rôzne masážne pomôcky, gymnastické lopty, balančné stoličky a penové podložky na cvičenie, ktoré naviac znížia otrasy a hladinu hluku.

Náš tip: V rámci kolektívnych aktivít môžete do relaxačnej miestnosti umiestniť aj stolný futbal, šípky, biliard, playstation alebo pingpongový stôl.

7. Odhlučnenie miestnosti

Na odhlučnenie celej relaxačnej miestnosti od zvyšku kancelárií Vám potom efektívne poslúžia praktické akustické panely a dosky, ktoré jednoducho nalepíte behom chvíľky na steny miestnosti. Pokiaľ v kancelárii nedisponujete dostatkom priestoru na vytvorenie celej odpočinkovej miestnosti môžete práve pomocou paravánov vytvoriť efektívny odpočinkový kútik v rohu open space kancelárie oddelený akustickými paravánmi a stenami, ktorý doplníte o praktický stôl a pohodlné stoličky.

Tip na záver: Využite aj vonkajší priestor

Máte k dispozícii firemnú terasu alebo strechu? Využite ju na vytvorenie pohodlného vonkajšieho posedenia na čerstvom vzduchu. Postačí Vám tu umiestniť napríklad iba praktický odolný vonkajší stôl a pár stoličiek. V okolí potom môžete na doplnenie atmosféry umiestniť aj okrasné kvety či napríklad bylinkovú záhradku, kde si môžu zamestnanci pestovať vlastné bylinky.

Volajte zadarmo
Po - Pia 7:00 - 17:00
logo

Vybavíme Vašu firmu do 24 hodín

B2B Partner s.r.o.
Šulekova 2
811 06 Bratislava

 

b2bpartner.sk biano.sk

 

© 2010 - 2023 B2B Partner s.r.o. - Všetky práva vyhradené.
Profesionálny e-shop na mierushopsys