7 tipov: Ako vybrať ten správny policový regál?

23. 10. 2023

Zháňate v súčasnosti regály do Vašej firmy, dielne, garáže či domácnosti a lámete si hlavu, ktoré budú pre Vaše potreby tie pravé? Už nemusíte. Prinášame Vám 7 tipov, ako vybrať ten správny regálový systém tak, aby zodpovedal nielen potrebám miestnosti, ale aj uložených vecí.

Regály - všetko ihneď po ruke a na očiach

Policové regály patria medzi základné vybavenie každej domácnosti, kutilskej dielne, kancelárie, obchodu či skladu menších aj väčších firiem. V dnešnej dobe nájdete na trhu nespočetné množstvo typov regálov a je čím ďalej ťažšie vybrať regál, ktorý splní presne Vaše potreby a zároveň bude pripravený aj na budúce možné rozšírenie.

Nákup regálu je dlhodobou investíciou a jeho samotný výber by tak malo sprevádzať aj starostlivé zváženie všetkých aspektov, ktoré ho nasledujú. Pred samotnou kúpou je dobré si preto dopredu najmä premyslieť:

  • umiestnenie v priestore
  • rozmery a flexibilita
  • účel použitia
  • nosnosť a hmotnosť
  • materiál regálu aj políc
  • typ konštrukcie

1. Zhodnotenie priestoru

Pri výbere regálového systému je dôležité najmä vedieť účinne hospodáriť s dostupným priestorom, do ktorého budete regály umiestňovať a využiť jeho veľkosť v čo najväčšej miere. Odporúčame si preto v prvej fáze celý priestor zmerať a mať pripravený priestorový plán, kde a ako budete chcieť regály umiestniť.

Pri zakresľovaní odporúčame počítať aj s určitou medzerou a nezabúdať aj na vstavané prekážky ako sú napr. radiátory, potrubie, vzduchotechnika či nerovné steny (najmä pri pivníc..).

Pri vytváraní priestorového plánu hrá vrátane týchto prekážok úlohu ale aj účel, na ktorý bude miestnosť slúžiť a s ním spojené bezpečnostné podmienky. Pokiaľ plánujete miestnosť využiť na skladovanie Vášho firemného tovaru a produktov, určite nezabúdajte tiež na pravidlá spojené s bezpečnosťou práce, medzi ktoré patrí napríklad aj to, že by:

  • Vzdialenosť medzi regálmi v uličke mala byť min. 1 meter
  • Ulička pred regálom by mala byť min. 1,1 metra široká

Dobrou metódou je regály umiestniť po celom obvode miestnosti. Nielen, že Vám tak vznikne čo najväčší manipulačný priestor, ale regály môžete k stene aj pripevniť a zaistiť tak ich ešte vyššiu stabilitu.

Náš tip:V prípade menšieho manipulačného priestoru môžete využiť rovnako aj nástenné regály, ktoré sú riešené s najmenším zásahom do priestoru či regály rohové, vďaka ktorým zaplníte rovnako aj každý roh v miestnosti.

2. Rozmery a flexibilita regálov

Pokiaľ už máte zhodnotenú celú miestnosť a ujasnenú víziu, kam budete chcieť regály umiestniť, nastal čas zvoliť presné rozmery samotných regálov. Pri každom regáli nájdete vždy hneď 3 rozmery – šírku, hĺbku a výšku, pričom v budúcnosti je možné meniť iba šírku.

Regály môžete tak následne pohodlne rozšíriť alebo doplniť o nový regál. Výšku a hĺbku už tak ľahko nezmeníte, a preto odporúčame ich rozmery starostlivo zvážiť a počítať aj vždy aj s určitou rezervou. Veľkou výhodou je pri výbere aj to, že dnes na trhu okrem regálov s pevne daným rozmerom nájdete aj širokú škálu regálov variabilných, pri ktorých si pohodlne nastavíte výšku políc presne tak, ako potrebujete. U vybraných regálov môžete vyberať aj základné regály:


































































































A prípadne v budúcnosti v rámci rozšírenia dokúpiť k základnému regálu aj regál prídavný:
























































3. Akú budú regály plniť funkciu?

Ďalším aspektom, ktorý by ste mali pri výbere regálov vziať do úvahy je aj to, aké veci v regáloch plánujete skladovať a čo do regálov chcete uložiť. Každá z vecí totiž vyžaduje iný štýl uloženia a má na vlastnosti samotného regálu iné nároky. Budete do regálov umiestňovať poháre so zaváraninami alebo skôr potrebujete regály do kancelárie na šanóny s dokumentami?

Tento aspekt je dôležitý nielen z hľadiska záťaže regálov, ale aj ich zvoleného materiálu konštrukcie. Pre plnú policu ťažkých marmelád, zavarených uhoriek či sirupov určite nie je správnou voľbou lacný regál zo supermarketu. Naopak pečivo či ľahšie predmety určite nebudú vyžadovať takú veľkú nosnosť.

4. Požadovaná nosnosť a hmotnosť regálov

Definícia toho, čo a kde plánujete skladovať je preto tým najzásadnejším rozhodnutím pri voľbe samotnej nosnosti Vašich budúcich regálov. Pri nosnosti sa zamerajte vždy nielen na nosnosť celého regálu ale aj jednotlivých políc. Všeobecne je vždy dobré, keď má polica aj regál do Vašej domácnosti či podnikania rezervu v nosnosti aspoň niekoľko kilogramov navyše. Vopred si preto určite, koľko kíl musia jednotlivé regály uniesť.

Pri nosnosti regálov však nezabúdajte tiež na to, že s ich maximálnym zaťažením rastie aj ich vopred daná hmotnosť. Hmotnosť regálov tak predstavuje aj ďalší faktor, ktorý by ste určite nemali pri výbere zabúdať. A to nielen z hľadiska maximálneho zaťaženia podlahy v miestnosti, ale aj pokiaľ plánujete regály často premiestňovať v priestore z miesta na miesto.

5. Materiál regálov a políc

S nosnosťou regálov a políc tiež úzko súvisí ich materiál, ktorý taktiež deklaruje stabilitu samotného regálu a jeho funkčné vlastnosti. Na trhu v súčasnosti môžete nájsť najčastejšie regály:

Kovové regálysú ideálnym riešením, najmä pokiaľ je pri výbere regálu Vaším najdôležitejším faktorom čo najväčšia nosnosť. Kovové regály sú vyrobené najčastejšie zo surového či pozinkovaného plechu a preto sú veľmi pevné a stabilné a vďaka tomu ideálne na uloženie ťažkých predmetov. Ich nosnosť je tiež najväčšia zo všetkých dostupných policových regálov.

Rolu výberu kovových regálov hrá ale aj šírka profilu jednotlivých dielov konštrukcie. Čím mohutnejšia bude šírka profilu, tým väčšiu záťaž samotný regál aj jeho police znesú.
































































































































































































































Police kovových regálov môžete vyberať z kovu, MDF, HDF dosiek alebo surovej drevotriesky. Viac o výhodách jednotlivých materiálov políc sme pre Vás spísali v článku - Materiály políc regálu.

Náš tip:Pri kovových regáloch si dávajte pozor iba na nadbytok vlhkosti, ktorá im môže uškodiť a regály vplyvom toho môžu začať hrdzavieť Kovové regály taktiež nie sú ideálnym riešením pre vonkajšie priestory.

Drevené regálysú vyrábané z kvalitného masívu a sú preto skvelou voľbou pokiaľ dávate prednosť prírodným materiálom. Na rozdiel od kovových regálov navyše dobre vyzerajú a poskytujú v interiéri viac hrejivý dojem. Skvele preto zapadnú napríklad do vínnej pivnice, ateliéru či obytných priestorov ako je komora, kuchyňa či detská izba a pracovňa.

Vrátane estetickej stránky sú drevené regály taktiež veľmi pevné a stabilné. Životnosť drevených regálov môžete navyše predĺžiť nanesením dodatočného laku alebo farby.








































































































Náš tip: V prípade umiestnenia regálu do detskej izby či komory môžete do regálu zaobstarať aj úložné boxy, vďaka ktorým získate dostatok miesta na uskladnenie menej používaných hračiek a potravín.

Pokiaľ naopak hľadáte regály s nižšou hmotnosťou, ktoré môžete jednoducho premiestňovať a ktoré zvládnu aj vlhké prostredie, potom sú pre Vás ideálnou voľbou regály plastové.Plastové regály vďaka polypropylénovej konštrukcii skvele zvládnu nadmieru vlhkosti a tak je možné ich umiestniť nielen do kúpeľne, ale aj do pivnice a dielne. Vrátane jednoduchej manipulácií z miesta na miesto disponujú navyše aj jednoduchou montážou.


















































Náš tip:Pri plastových regáloch si dávajte iba pozor na nízke teploty. V mraze sa totiž plast deformuje a regály môžu začať po čase krehnúť a hrozí aj ich prasknutie.

6. Konštrukcia kovových regálov

Ďalším z kritérií, na ktoré by ste určite pri voľbe regálu nemali zabúdať je náročnosť jeho montáže. Tá je rozdielna najmä pri kovových regáloch, pri ktorých sa rozlišujú 2 základné typy konštrukcií a to konštrukcia skrutkovaná či zásuvná. Pri drevených či plastových regáloch nájdete väčšinou iba jednu z nich.

Skrutkované kovové regály disponujú konštrukciou, ktorá je tvorená 4 stojkami, ku ktorým sa skrutkujú jednotlivé police pomocou skrutiek matíc. Ich výhodou oproti zásuvným regálom je ich nižšia cena, ktorú však sprevádza časovo náročnejšia montáž. Súčasťou balenia sú všetky skrutky a matice. Zostavenie tak dá viac práce a preto skrutkované kovové regály odporúčame najmä vtedy, ak potrebujete zmontovať iba niekoľko kusov regálov.


























































































































Zásuvné regály predstavujú riešenie v prípade ak nechcete strácať čas s dlhou montážou. Pri montáži zásuvných regálov totiž nie je potrebné žiadne náradie a montáž zvládnete pohodlne aj bez akýchkoľvek skrutiek. Jednotlivé diely do seba iba ľahko zacvaknete. Skvele sa tak hodí najmä, ak plánujete vybaviť sklad väčším množstvom regálov. Nevýhodou zásuvných regálov je však ich vyššia cena.
















































































7. Dizajn vs. funkčnosť

Pre niekoho je dôležitý vzhľad a pre niekoho funkčnosť. Veľakrát sa ale tieto dva aspekty tiež kĺbia. Tu záleží čisto na Vašich preferenciách. Rozhodne by ste ale na tento faktor pri rozhodovaní nemali zabúdať a brať na ľahkú váhu. V prípade optického aspektu odporúčame pri voľbe regálu zvážiť najmä, ako bude vyzerať v určenom prostredí. Mal by byť jeho dizajn skôr neutrálny alebo moderný a estetický?

Od tohto rozhodnutia sa následne odvíja aj jeho farba a prevedenie. Z hľadiska funkčnosti potom  sa odporúčame zamyslieť sa nad tým, ako môžeme poprípade regál v danom mieste prichytiť pre jeho väčšiu stabilitu a či unesie všetko, čo sme si naplánovali.

Volajte zadarmo
Po - Pia 7:00 - 17:00
logo

Vybavíme Vašu firmu do 24 hodín

B2B Partner s.r.o.
Šulekova 2
811 06 Bratislava

 

b2bpartner.sk biano.sk

 

© 2010 - 2023 B2B Partner s.r.o. - Všetky práva vyhradené.
Profesionálny e-shop na mierushopsys