7 tipov: Ako si efektívne naplánovať svoje ciele

19. 1. 2024

Každý z nás máme svoje vlastné ciele, plány a predstavy o budúcnosti, ktoré môžu byť splnené v radoch desiatok rokov, jedného roka, ale aj napríklad mesiacov či za niekoľko dní. Ako ale tieto ciele a predstavy stanoviť v čase a vymedziť si presné postupy na ich dosiahnutie, ktoré budú naozaj fungovať?

Prinášame Vám 7 tipov, ktoré Vám pomôžu si efektívne naplánovať svoje ciele krok po kroku a uľahčiť tak mnohokrát kľukatú cestu na ich dosiahnutie.

1. Rekapitulácia a revízia minulosti

Ešte pred tým, než si začnete stanovovať osobné ciele pre ďalšie obdobie svojho života či firemné, týkajúce sa ďalšieho smeru Vášho podnikania, je dobré sa v prvom kroku zamyslieť a zrekapitulovať si najmä obdobie v minulosti (roky, mesiace, dni). Môžete si napríklad spísať, čo bolo v minulosti najlepšie a prečo, čo bolo naopak najťažšie a čo by ste chceli hlavne v budúcom období konkrétne zmeniť.

Pomocou tohto zhrnutia si nielen lepšie uvedomíte, čo v budúcom roku či období chcete alebo už nikdy nechcete opakovať, ale aj aká zmena je pre Vás či Vaše podnikanie potrebná. Aj preto je táto časť pri plánovaní veľmi dôležitá a treba jej pri plánovaní venovať dostatok času.

Náš tip: Pre lepšie zhrnutie môžete namiesto klasického papiera vyskúšať pre lepšiu vizualizáciu aj praktické popisovacie tabule či flipcharty. Nielen, že budete mať svoje úspechy a neúspechy každý deň na očiach, ale môžete na ne kedykoľvek dopísať novú vec, ktorá Vám práve napadne.








































































































2. Ciele na ďalšie obdobie

Pokiaľ už máte rekapituláciu minulosti hotovú, je teraz dôležité si ešte pred začiatkom samotného plánovania, tiež ujasniť konkrétne ciele na ďalšie obdobie. Ešte než si začnete plánovať preto odporúčame odpovedať najmä na tieto otázky:

  • Čo budeme plánovať?
  • Aký je náš cieľ?
  • Prečo chceme cieľ dosiahnuť?

Pri stanovovaní cieľov by ste mali byť čo najviac konkrétni a vyhýbať sa stanovovaniu všeobecných, ťažko dosiahnuteľných cieľov, ktoré Vás môžu nakoniec skôr demotivovať. Napríklad namiesto „Chcem sa viac hýbať“ môžete zvoliť napríklad vhodnejší cieľ typu „Budem chodiť trikrát denne behať okolo rybníka“. Pri stanovovaní cieľov berte tiež ohľad na svoje osobné, fyzické a finančné možnosti.

3. Stanovte cieľom priority

Ciele máme stanovené, spísané a teraz je čas určiť ich priority v priebehu stanoveného obdobia. Pri hodnotení cieľov si odporúčame spísať všetky Vaše stanovené ciele na papier či na popisovaciu tabuľu a následne im stanoviť priority v priebehu daného obdobia. Svoje ciele si môžete rozdeliť na najdôležitejšie, neodkladné a na tie, ktoré môžu určitú chvíľu ešte počkať.

Náš tip: Pri dlhšom časovom období, ktoré sa skladá z viacerých sezón, si Vaše ciele odporúčame rozdeliť na viac menších etáp.

4. Naplánujte si aj termíny splnenia

Pri stanovovaní priorít odporúčame k Vašim cieľom uviesť už aj rovno konkrétne termíny ich požadovaného splnenia. Stanovené termíny nielen, že zvýšia Vašu motiváciu, ale budete navyše aj presne vedieť, do kedy musíte svoj cieľ splniť. Pri stanovení termínu si môžete rovno naplánovať pripomienky v telefóne. Budete mať tak nielen prehľad o všetkom, ale zároveň aj nič nezmeškáte.

Na organizáciu zoznamov termínov, osobných a pracovných úloh alebo dlhodobých projektov môžete využiť akékoľvek dostupné diáre, to-do listy, ktoré môžete nosiť kedykoľvek pri sebe. Pokiaľ sa však väčšinu dňa pohybujete na jednom mieste, odporúčame siahnuť po plánovacích tabuliach, ktoré budete mať denne na očiach.

Plánovacie magnetické tabule sú neoceniteľnými pomocníkmi pri plánovaní a organizácii všetkých dôležitých aktivít spojených s chodom Vašej firmy. Hojne využívané sú ale čoraz častejšie plánovacie nástenky aj v osobnom živote, pre deti aj v domácnosti, napríklad pri rozvrhnutí domácich úloh, krúžkov a upratovaní. Vyberať môžete nielen ročné plánovacie tabule, ale aj mesačné alebo týždenné.






























































5. Motivácia ako základ úspechu

Pokiaľ ste si v predošlých krokoch nastavili realistické a dostupné ciele aj ich termíny splnenia, budete si chcieť teraz odškrtnúť čo najviac položiek čo najskôr. Motivácia sa pri plnení Vašich cieľov tak stane Vaším novým hnacím motorom, ktorý Vás bude neustále posúvať k vytúženým predstavám a snom. Najmä u tých súťaživých z Vás!

6. Vision Board - Vaše ciele majte vždy na očiach!

Pri stanovovaní našich cieľov si ich určite všetci z nás začneme ihneď predstavovať alebo vizualizovať. Aby ste si túto predstavu uchovali po dlhšiu dobu a mali ju vždy na očiach, odporúčame si k jej skorému naplneniu vytvoriť aj tzv. Vision board alebo nástenku snov, nástenku vízií či nástenku cieľov.

Pokiaľ si totiž svoje predstavy zobrazíte v reálnom obraze a budete ich mať vždy každý deň na očiach, uvidíte všetko z iného či sviežeho pohľadu a budete vždy cítiť pocity, ktoré ucítite pokiaľ svoj cieľ dosiahnete.

„Všetko, čo si dokážete predstaviť je skutočné.“ — Pablo Picasso

Nástenku snov "Vision board" tak preto odporúčame mať umiestnenú najmä tam, kde sa počas dňa pohybujete najviac – napríklad pri sebe v byte, izbe či vo Vašej kancelárii nad pracovným stolom.






















































































Náš tip: Čo budete potrebovať na vytvorenie vision boardu? Korkovú nástenku alebo popisovaciu tabuľu ako podklad. Hromadu vytlačených obrázkov a fotografií a tiež samotné pripináčiky, fixky aj samolepiace pásky.

7. Cesta k úspechu nemusí byť vždy tŕnistá!

Pri plánovaní svojich cieľov sa skúste zamyslieť aj nad tým, čo a prečo urobíte vo svojom živote či vo firme inak, aby ste svoj cieľ dosiahli. Pamätajte najmä vždy na to, že cesta k úspechu a splnenému cieľu nemusí byť vždy tŕnistá a plná starostí a nezdarov.

Naopak nové skúsenosti a zážitky Vám môžu priniesť do Vášho života najmä radosť, uspokojenie a mnohokrát aj úľavu. Nájdite si preto svoj vlastný spôsob, ktorý Vám bude čo najviac vyhovovať, nech si svoj posun alebo posun Vašej firmy čo najviac spríjemníte a uľahčíte.

Tip na záver: Vytvorte si pravidelnú rutinu

Na dosiahnutie všetkých Vašich cieľov je tak dôležité mať v neposlednom rade nastavené aj pravidelné každodenné návyky, ktoré vyhovujú presne Vašim potrebám a ktoré Vás posunú vpred na Vašej ceste. Môžete si ich vytvoriť aj krôčik po krôčiku.

Stanovte si napríklad časy, kedy si pôjdete zabehať, strávite čas s rodinou, alebo si vypočujete odborný podcast a nasledujte ho, Môžete sa zo začiatku v rámci rutiny a produktivity aj motivovať rôznymi menšími odmenami.

Volajte zadarmo
Po - Pia 7:00 - 17:00
logo

Vybavíme Vašu firmu do 24 hodín

B2B Partner s.r.o.
Šulekova 2
811 06 Bratislava

 

b2bpartner.sk biano.sk

 

© 2010 - 2023 B2B Partner s.r.o. - Všetky práva vyhradené.
Profesionálny e-shop na mierushopsys