7 tipov: Ako prežiť horúce letné dni v kancelárii

17. 7. 2023

Vonkajšie teploty opäť stúpajú do astronomických výšin a Vy si neviete rady, ako sa v uzavretom priestore v práci čo najviac schladiť? Prinášame Vám 7 tipov, ktoré Vám v boji proti neznesiteľnému teplu pomôžu. Čítajte viac v článku.

1. Do práce čo najskôr

Prvý tip na zvládnutie horúceho letného dňa v kancelárii môžete praktizovať napríklad už zo štartu svojho pracovného dňa. Pokiaľ Vám to pravidlá vo firme alebo Váš vedúci však dovolia. Skúste si jeden deň privstať a prísť do práce skôr. Nielen, že do práce prídete skoro ráno a teda sa vyhnete prebúdzajúcemu sa slniečku, ale skôr aj odídete. Vyhnete sa tak nielen vysokým teplotám, ale aj horúcej dopravnej špičke. Navyše si užijete aj dlhší čas s rodinou alebo priateľmi.

2. Veľa pite

Pri vysokých teplotách je viac, ako inokedy dôležité dbať aj na dodržiavanie správneho pitného režimu, ktorý by mal byť aspoň cca 2 litre denne v prípade nealkoholických nápojov. Americká národná akadémia vied, inžinierstva a medicíny vo svojich oficiálnych dokumentoch napríklad odporúča denný príjem tekutín 2,7 litra pre ženy a až 3,7 litra pre mužov.

Skúste si napríklad vždy pri príchode do práce načapovať plný džbán ľadovej vody a cez deň z neho upíjať. Nielen, že budete vedieť presne, koľko vypijete, ale nebudete musieť neustále odbiehať dopĺňať zásoby do pohára. Do krčahu s vodou si môžete navyše pre osvieženie pridať aj mätu, uhorku alebo citrón, ktoré Vás ešte viac osviežia a zároveň upokoja v prípade stresu. Aby ste mali vodu čo najvychladenejšiu, môžete si ju cez noc vždy nechať v chladničke.

Náš tip:Vedeli ste, že silice, ktoré cítime z rozpoleného citróna, redukujú z nášho tela stavy úzkosti a depresie a uvoľňujú napätie? V súvislosti so stresom odporúčame sa naopak vyvarovať nadmernej konzumácii kofeínu, ktorý Vás v letných dňoch dokáže nepríjemne orosiť a zdvihnúť krvný tlak. 

3. Dodržujte pravidelné prestávky

Aj keď máte plno pracovných povinností a schôdzok, je obzvlášť pri vyšších teplotách dodržiavanie pravidelných prestávok tiež veľmi dôležité a pri niektorých prácach aj dokonca povinnosťou. Skúste sa napríklad každých 40 minút zdvihnúť a prejsť sa, napríklad aj len pre zdravú desiatu, za kolegom či pre vodu do chladničky. Nielen, že si prečistíte hlavu, na chvíľku sa zastavíte a zároveň sa pri tom aj osviežite.

4. Stavte na ľahšie jedlá

Čerstvá desiata zložená zo zeleniny a ovocia rozprestretá po celý deň bude mať pre Vaše telo nielen ochladzujúci účinok, ale môžete jej navyše zjesť, koľko len budete chcieť. Na ochladenie je ideálna najmä zelenina a ovocie s vysokým obsahom vody (napr. uhorka, cuketa, reďkovky, vodný melón, jahody, hrozno, broskyne…).

Pokiaľ sa navyše nechcete ohrievať zvnútra ani pri obede odporúčame v letných dňoch radšej guláš so šiestimi alebo rozpálenú sviečkovú vynechať a staviť napríklad iba na polievku či ľahký zeleninový šalát s kúskami mäsa.

5. Zhasnite žiarovky a zatiahnite rolety

V niektorých kanceláriách je bežným zvykom mať aj cez deň žiarovky (aj tie úsporné) zapnuté. Tie tak po celý deň vydávajú zbytočné teplo. Aby ste teda teplo cez celý deň udržali, čo najďalej od Vašej kancelárie odporúčame navyše vrátane zhasnutia žiaroviek aj zatiahnuť všetky rolety, najmä v popoludňajších hodinách.

6. Ľahké materiály oblečenia aj stoličky

Pokiaľ Vám to Váš firemný dress code dovoľuje pri vysokých teplotách, voľte miesto vlneného saka, uplých košieľ a čiernych puzdroviek do kancelárie skôr materiály z bavlny, ľanu či saténu. Nielen, že sú tieto materiály vzdušné, ale navyše aj ochladzujú telo a účinne sajú pot.

S materiálom oblečenia ide v kancelárii aj materiál poťahu stoličky na ktorej sedíte. Robustné kožené stoličky sú síce dizajnové, neskutočne pohodlné a mnoho vydržia, ale pre letné dni nie sú úplne „to pravé, orechové“. Ideálne sú kancelárske stoličky, ktoré sú celosieťované, alebo majú aspoň sieťované operadlo. Práve tento typ kresiel a stoličiek má lepšiu cirkuláciu vzduchu a zabraňujú tak zbytočnému poteniu.


7. Osviežte sa rozprašovačom alebo klimatizáciou

Ak potrebujete okamžitú úľavu od tepla, stavte napríklad na zapnutie klimatizácie alebo na vodný rozprašovač a termálnu vodu, ktorá Vašu tvár i telo príjemne osvieži a hydratuje.

V prípade klimatizácie však pozor na jej správne nastavenie - teplota vo vnútri by mala byť maximálne o 5 až 7 stupňov menej, než je vonkajšia teplota. Predídete tak teplotnému šoku, ktorý by na Vás po opustení pracoviska vonku čakal. A dosť možno tak svoje telo ušetríte od choroby…


Na ochladenie nôh odporúčame taktiež pohodlnú podložku pod nohy s vetraním, ktorá vám spríjemní nielen sedenie v teplých letných dňoch, ale poskytne aj úľavu a relaxáciu vďaka integrovaným masážnym bodom a výškovej nastaviteľnosti pri dlhých hodinách za počítačom.
Volajte zadarmo
Po - Pia 7:00 - 17:00
logo

Vybavíme Vašu firmu do 24 hodín

B2B Partner s.r.o.
Šulekova 2
811 06 Bratislava

 

b2bpartner.sk biano.sk

 

© 2010 - 2023 B2B Partner s.r.o. - Všetky práva vyhradené.
Profesionálny e-shop na mierushopsys