Open space: Ideál alebo prežitok?

2.6.2020

Najskôr sme ich poznali len z amerických filmov, po čase už sa ale dostali aj k nám. Reč je o kanceláriách typu open space. Ako už preklad napovedá, jedná sa o väčšiu kanceláriu s otvoreným priestorom, ktorú spolu zdieľa viac zamestnancov. Prvotné nadšenie vystriedajú často rozpaky z nedostatkov, ktoré tento štýl kancelárií má. Aké sú hlavné výhody a čo možno naopak považovať za tie najväčšie nevýhody? A čo zasadilo v poslednej dobe open space najväčšej ranu?

Výhody? Veľa!

Nepochybne by sme našli mnoho výhod, ktoré sú spojené s užívaním open space. Jednoznačne medzi ne patrí úspora miesta, väčšiu transparentnosť práce jednotlivých zamestnancov, či ľahšie komunikácia medzi jednotlivými pracovníkmi. Ďalšou výhodou môže mať open space aj v prípade, že so svojimi najbližšími kolegami ťažko hľadáte spoločné témy, ktorými by ste mohli svoj pracovný proces preložiť. Čím viac ľudí, tým väčšia pravdepodobnosť, že s niektorými z nich budete mať rovnaké záujmy.

Keď produktivita dostane na zadok ...

Daň za tieto pozitíva však môže byť pomerne vysoká. Veľa zamestnancov pracujúcich v open space pri svojich odpovediach na otázky ohľadom pracovného prostredia často skloňuje pojmy ako je nedostatok súkromia, obtiažna koncentrácia (a teda aj nižšia produktivita) či prílišný hluk.

Nehľadiac na to, že predovšetkým posledné mesiace počas pandémie ukázali, že koncentrácia väčšieho počtu ľudí na jednom mieste nie sú úplne tým najšťastnejším riešením. Hoci sa dnes v prípade open space často využívajú moderné prvky v podobe zásten, paravánov a podobne, stále to nerieši otázku hluku. Väčšina firiem, ktoré tento štýl kancelárií využívajú, preto ponúka tiež možnosť práce z domu. Ak sa teda zamestnanec potrebuje pri plnení niektorých náročnejších úloh viac snažiť, môže si zvoliť, či sa napríklad doma "zavrie medzi štyri steny" alebo zostane v rušnej kancelárii.

Radšej informujte

Vopred je preto dôležité zvážiť všetky pre a proti a pri nábore nových zamestnancov vopred avizovať, ako vaše pracovné prostredie vyzerá. Nie každý človek totiž môže vedieť potláčať okolité zvuky a prácu by mal tak v open space dosť sťaženú.

Náš TIP: Niektoré z našich radov kancelárskeho nábytku sú pre pracoviská open space ako stvorená! Môžete sa o tom presvedčiť napríklad v prípade radu ROOT, SEGMENT alebo BLOCK.