Ekológia na pracovisku: 5 tipov ako v zamestnaní vyjsť v ústrety planéte

10.2.2021

Téma šetrnosti k prírode je v spoločnosti stále aktuálnejšia. Nemusíme žiť rovno zero Wasted, aby sme našej planéte uľavili. Niektoré základné veci môžeme denne robiť bez toho, aby sme sa sami výraznejšie obmedzovali, a napriek tomu môžu mať dôležitý vplyv. Akým správaním a vychytávkami môžeme urobiť naše pracoviská eco friendly? Prinášame vám pár našich tipov!

Šetríme lesy
Začať môžeme napríklad pri tlačiarni. Predtým, než akýkoľvek dokument pošlete na tlač, by sme sa mali zamyslieť, či nám nebude stačiť jeho elektronická forma. Šetríme tým nielen miesto pri skladovaní zakladačov, ale aj lesy. Ak je naozaj nevyhnutné, aby sme dokument tlačili, mali by sme aspoň nastaviť obojstranné potlačenie papiera.

Používajme opakovane
Ďalším krôčikom k ekologickému prístupu v kancelárii môže byť napríklad opakované využitie kancelárskych potrieb. Vypísané perá nemusíme hádzať do koša - môžeme im vdýchnuť nový život výmenou náplne. Rovnako tak môžeme opakovane využiť napríklad euro obaly či iné zložky.Triedenie
Najväčšou službou, ktorú môžeme (a podľa zákona už čiastočne od istej doby vlastne tiež musíme) našej planéte urobiť je triedenie odpadu. Rozlíšiť papier, plast a zmiešaný odpad zaberie pri správnom vybavení malú chvíľku. Hľadáte vhodné vybavenie na triedenie odpadu? Prezrite si naše kategórie s týmto tovarom!

Úsporný režim
Vec, na ktorú veľa ľudí zabúda je nastavenie spotrebičov na úsporný režim. Vďaka nemu ale pristroje "nežerú" toľko energie v čase, keď s nimi nutne nepotrebujeme pracovať. Nezabudnime ani na užívanie svetla. Zhasínať v miestnostiach, ktoré nepoužívame, je často opomínaný základ. Otázkou tiež je, do akej miery potrebujeme svietiť napríklad v letných mesiacoch, kedy miesto umelého osvetlenia môžeme využiť slniečko.

Hromadné cestovanie a preprava na bicykli
Bonusom potom môže byť tiež ekologické cestovanie do práce, prípadne na pracovné jazdenie po meste. K tým môžeme využiť okrem MHD napríklad aj bicykle, ktoré sú pre dopravu do zamestnania v posledných rokoch stále obľúbenejšie. Aj z tohto dôvodu firmy začínajú pred budovy, alebo do ich útrob, často zhotovovať stojany či vešiaky na bicykle.