Späť do: Inšpirácia

Aký vplyv na nás majú farby?

9.6.2020

Základom útulného prostredia začína výberom vhodného nábytku a jeho efektívnym umiestnením, aby boli priestory útulné a nepôsobili neosobne. Výber vhodných farieb, ktorými natrite steny (prípadne v ich farbách práve vyberiete onen nábytok) nevypovedá len o vašom vkuse. Veľký vplyv majú farby tiež na pocity ľudí, ktorí sa v danej miestnosti nachádza.

Biela - sivá - čierna

Biela farba vzbudzuje pocit čistoty a rezervovanosti, navyše miestnosť opticky často zväčší. Podobne je na tom tiež šedá farba, ktorá ale veľa ľudí tiež uspáva a nudí. Napriek tomu sú spolu s bielou farbou jednou z najpoužívanejších farieb, pre ktoré sa ľudia pri maľovaní rozhodujú. Dôvod je prostý: v kombinácii s akoukoľvek teplejšie farbou vyzerajú pomerne príjemne. Menej často potom na stenách kancelárií vídame čiernu. Niet sa ale čomu diviť. Pôsobí totiž dosť smutne a po praktickej stránke navyše priestory zmenšuje. Pokiaľ ale vieme farby vhodne nakombinovať, môžeme pomocou čiernej farby vytvoriť moderný a nevtieravý vzhľad.

Žltá - oranžová - červená

Pozitívne tón naopak vie navodiť žltá, ktorá sa radí k teplým farbám. Okrem toho navyše podporuje kreativitu. Podobne je na tom aj oranžová, ktorá vie upokojiť, ale zároveň nabudiť. Oproti tomu červená a červená vzbudzujú pozornosť. Obvykle sú tiež symbolom zamilovanosti a vášne. Nakladajte avšak s touto farbou veľmi opatrne, pretože okrem pozitívnych emócií vie vyvolávať tiež agresivitu.

Ružová - fialová

Oveľa lepšie je na tom ružová, hoci v mnohých kolektívoch spôsobuje kontroverziu. Upokojuje emócie, ale zároveň vyvoláva chuť na sladké, vďaka čomu je ideálnou farbou do cukrární či iných stravovacieho zariadenia. Podobný vplyv má na nás tiež fialová, ktorá údajne tiež podmaňuje v ľuďoch inšpiráciu.

Modrá - zelená - hnedá

Skvelou voľbou môže byť tiež modrá farba, ktorá potláča strach a stres. Veľmi podobné vlastnosti má aj zelená, ktorú si mnoho ľudí spája s peniazmi. Mimo to má ľudí tiež zbavovať stresu a upokojovať. Len málokedy sa potom v kanceláriách stretávame s tým, že sú steny vymaľované na hnedo. Táto farba je pritom spojená s prírodou a často v nás podvedome evokuje pocit bezpečia.