Späť do: Inšpirácia

9 tipov: Ako vybrať vhodné šatníkové skrinky

8.3.2023

Šatníkové skrinky sú ideálnym pomocníkom pre bezpečnú úschovu osobných vecí a oblečenia v každej verejnej či spoločnej šatni. Vhodným a v niektorých prípadoch aj povinným riešením sú napríklad pre školy, verejné bazény, posilňovne aj kancelárie a ďalšie druhy prevádzok s väčším počtom zamestnancov.

Pokiaľ práve vyberáte šatníkové skrinky pre svojich zamestnancov alebo zariadenia, pripravili sme pre Vás 9 tipov, ktoré Vám s ich výberom pomôžu!

1. Veľkosť a kapacita šatníkových skriniek

Pri výbere šatníkových skriniek je dôležité v prvom kroku najmä určiť, koľko užívateľov, bude priestor so šatníkovými skrinkami v dané časové úseky či v miestnosti využívať a aké veci v nich budú najčastejšie ukladať.

Šatníkové skrinky by mali každému individuálnemu užívateľovi poskytnúť nielen dostatok úložného priestoru na úschovu jeho odevov, ako sú napríklad bundy, kabáty či topánky, ale mal by tu byť zaistený aj dostatočný priestor na úschovu batohov, tašiek a menších osobných vecí.

https://www.b2bpartner.cz/db/wysiwyg/Image/clanky/jak%20vybrat%20%C5%A1atn%C3%AD%20skrinky/2.jpg

Každý užívateľ by zároveň mal mať v priestore šatníkovej skrinky okolo seba dostatok priestoru na manipuláciu a prípadné prezlečenie. Šatníkové skrinky by tak mali byť rozčlenené v priestore tak, aby sa v miestnosti netvorila nadbytočná preplnenosť.

2. Počet a rozmery jednotlivých oddielov

Klasické šatníkové skrinky sa bežne dodávajú s 2 oddielmi. Vyberať môžete aj šatníkové skrinky s 3 oddielmi. Štandardná šírka jedného oddielu (dverí) šatníkovej skrinky je 300 mm. Pokiaľ potrebujete ušetriť priestor, ponúkame aj zúžené šatníkové skrinky so šírkou dverí iba 250 mm. Priestorovo úsporné sú aj tzv. šatníkové skrinky typu „Z“ (podľa tvaru dverí).

V ponuke sú však aj viacboxové šatníkové skrinky s 2 až 30 boxmi, ktoré sú vhodné na uloženie menších vecí a nájdu preto uplatnenie najmä v športových zariadeniach, fitcentrách či na plaveckých bazénoch a podobne.

Zaujímavou alternatívou sú tiež tzv. široké šatníkové skrinky s medzistenou, ktoré majú vo vnútri jedného oddielu (dverí) medzistenu, ktorú ocenia používateľa, pokiaľ v jednej skrinke majú uložený čistý civilný i znečistený pracovný odev.

3. Bezpečnostné funkcie a druhy zámkov

Pri výbere šatníkových skríň hrá nemenej významnú úlohu aj bezpečnosť uložených vecí užívateľov. Skrinky by tak mali byť doplnené o bezpečnostné funkcie ako sú uzamykateľné dvere či zámky, ktoré sú v súlade s miestnymi predpismi a normami bezpečnosti.

Šatníkové skrinky sú štandardne dodávané s týmito typmi zámkov:

  • Otočný zámok – slúži na uzavretie skrinky a následné uzamknutie pomocou visiaceho zámku, ktorý si musí užívateľ skrinky sám priniesť. (TIP: V našej ponuke nájdete ako príslušenstvo visiace zámky na kľúč alebo visiace zámky na číselný kód). V prípade straty kľúčov od visiaceho zámku, stačí zámok odstrániť a použiť nový (vhodné v priemyselných prevádzkach, kde sa často striedajú zamestnanci, školách a pod.)
  • Cylindrický zámok – klasický zámok na kľúč. Ku skrinke sú štandardne dodávané vždy 2 kľúče. V prípade straty kľúčov je nutné buď vymeniť celý zámok, alebo doobjednať ďalšie kľúče (podľa čísla uvedeného na zámku). Ku skrinkám je možné doobjednať aj tzv. generálny kľúč, ktorý umožní otvorenie každého zámku. (v prípade záujmu o dodávku generálneho kľúča náhradných kľúčov nás prosím kontaktujte)
  • Zámky na kód - k šatníkovým skrinkám je možné dokúpiť visiace zámky na kód, ktorý si zvolí užívateľ sám, alebo mu ho pridelí konkrétne zariadenie. Výhodou pri šatňových skriniach s kódovými zámkami, je najmä to, že používateľ nemusí nosiť kľúč od skrinky neustále pri sebe.

https://www.b2bpartner.cz/db/wysiwyg/Image/clanky/jak%20vybrat%20%C5%A1atn%C3%AD%20skrinky/3.jpg

4. Aký zvoliť materiál šatníkovej skrinky?

Dôležitým faktorom pri výbere šatníkových skriniek je aj materiál. Pri šatníkových skrinkách je dobré zvoliť vždy kvalitný materiál, ktorý je odolný a zároveň sa ľahko udržuje. Populárne materiály sú napríklad kov a drevo.

  • Kov - kovové šatníkové skrine sú najčastejším typom šatníkových skriniek. Sú vhodné najmä pre tých, ktorí hľadajú moderné, minimalistické a zároveň jednoducho prenosné riešenie za výhodnú cenu. Kovové šatníkové skrine sú tiež odolné voči požiaru a vlhkosti, čo z nich robí ideálnu voľbu najmä pre školy a zamestnancov. Nevýhodou je, že môžu byť hlučné a môžu sa ľahko poškriabať.
  • Drevo – šatníkové skrine vyrobené z dreva sú populárne pre svoj tradičný, prirodzený a útulný vzhľad. Drevo môže byť veľmi pevné a odolné, čo z neho robí ideálny materiál na dlhodobé použitie najmä v interiéri a kanceláriách. Ďalšou výhodou drevených šatníkových skríň je, že sú ľahko opraviteľné, pokiaľ dôjde k poškodeniu alebo opotrebovaniu. Medzi nevýhody patrí väčšia váha a vyššia cena v porovnaní s kovovými šatníkovými skriňami.

https://www.b2bpartner.cz/db/wysiwyg/Image/clanky/jak%20vybrat%20%C5%A1atn%C3%AD%20skrinky/4.jpg

5. Zladenie dizajnu šatníkových skriniek a celého interiéru

Ďalším aspektom, na ktorý by ste pri výbere šatníkových skríň určite nemali zabudnúť je samotný dizajn šatníkových skríň, ktorý môže hrať významnú úlohu v celkovom priestore. Vhodné je zvoliť najmä dizajn, ktorý nielen, že sa hodí do Vášho interiéru, ale zároveň poskytuje funkčnosť aj pohodlie.

Kovové šatníkové skrinky dodávame so sivým korpusom a dverami v niekoľkých farbách. Drevené šatníkové skrinky u nás potom nájdete v dezéne buk, čerešňa, breza, orech, calvados, wenge. Vyberať môžete aj kovové šatníkové skrinky s drevenými dverami a farebnou laminovanou povrchovou úpravou.

https://www.b2bpartner.cz/db/wysiwyg/Image/clanky/jak%20vybrat%20%C5%A1atn%C3%AD%20skrinky/5.jpg

6. Zváraná alebo montovaná konštrukcia skrinky?

Korpusy kovových šatníkových skriniek sú vo väčšine prípadov zvárané. Tým je zaručená ich pevnosť a odolnosť. Dvere šatníkových skríň sú nasadené na pántoch. Zvárané šatníkové skrinky sú vhodnou voľbou najmä v prípadoch, keď nechcete strácať čas s montážou.

Lacnejšou alternatívou sú montované šatníkové skrinky. Ich odolnosť je porovnateľná so zváranými skrinkami a ich hlavnou výhodou oproti zváraným skrinkám je predovšetkým ich cena. Skrutkované šatníkové skrinky dodávame demontované na jednotlivé diely v krabici. Čo môže byť výhodné napríklad, ak chcete umiestniť alebo preniesť šatníkové skrinky do malých alebo obmedzených priestorov (pivnica, úzke chodby, poschodové budovy, atď.). Náročnosť zloženia montovaných skriniek je zhruba ako montáž dreveného nábytku.

https://www.b2bpartner.cz/db/wysiwyg/Image/clanky/jak%20vybrat%20%C5%A1atn%C3%AD%20skrinky/6.jpg

7. Správna cirkulácia vzduchu

Cirkulácia vzduchu vo vnútri šatníkových skriniek je riešená pomocou vetracích otvorov a perforácií vo dverách alebo chrbte skríň. Vetracie otvory nie sú iba pri boxových skrinkách s malými boxmi.

8. So soklom, na nôžkach alebo s lavičkou?

Šatníkové skrine môžu mať rôzne spôsoby uloženia na podlahe. Tieto spôsoby zahŕňajú šatníkové skrine so soklom, na nôžkach alebo s lavičkou. Každý variant má svoje výhody a nevýhody a pri ich výbere záleží na konkrétnych potrebách Vášho zariadenia.

Šatníkové skrine so soklom sú umiestnené priamo na podlahe a majú podstavec, ktorý zaisťuje ich stabilitu a zvyšuje ochranu proti vlhkosti.

Šatníkové skrine na nôžkach majú nohy, ktoré ich oddeľujú od podlahy a zvyšujú priestor pod skriňou. To umožňuje jednoduchšie upratovanie pod skriňou a znižuje riziko vzniku plesní a baktérií.

Pokiaľ však hľadáte šatníkové skrine s vyššou úrovňou komfortu užívateľov odporúčame vyberať skôr šatníkové skrine s lavičkou, ktoré majú na jednej strane lavičku, čo umožňuje užívateľovi napríklad pohodlnejšie a rýchlejšie prezliekanie.

https://www.b2bpartner.cz/db/wysiwyg/Image/clanky/jak%20vybrat%20%C5%A1atn%C3%AD%20skrinky/7.jpg

9. Doplnková výbava a príslušenstvo

Ponúkané šatníkové skrinky sú spravidla vybavené prelismi alebo štítkami na umiestnenie menovky, háčikmi, tyčou na ramienka, prípadne policou. Doplnkové súčasti každej šatníkovej skrinky sú vždy uvedené v popise.

Potrebujete do Vašej šatníkovej skrine nejaké príslušenstvo? Šatníkové skrinky môžete doplniť nielen o prídavný sokel, obmedzovač uhla otvorenia dverí, ale aj napríklad o doplňujúci zámok alebo vaničky na mokrú obuv.

Tip na záver

Posledným, ale nemenej dôležitým faktorom pri výbere šatníkových skriniek, je tiež samozrejme ich samotná cena. Porovnávajte ceny a vyberajte šatníkové skrinky, ktoré budú spĺňať nielen Vaše požiadavky a požiadavky užívateľov, ale súčasne aj Vaše finančné možnosti. Nezabúdajte, že výber kvalitných a vhodných šatníkových skríň, je investíciou do budúcnosti, ktorá Vám pomôže nielen znížiť náklady na údržbu, ale aj opravy v dlhodobom horizonte.

Šatníkové skrinky si u nás môžete pohodlne vložiť aj do porovnania. Plánujete nákup väčšieho množstva šatníkových skriniek? Využite náš on-line dopyt. Behom niekoľkých sekúnd získate zľavu a môžete ihneď objednať.